Turkey-Eu relations and the representation of ak party in the western political and media discourse
Türkiye-Ab ilişkileri ve ak parti'nin batı siyasi ve medya söylemindeki temsili
- Tez No: 728392
- Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE CHRISTOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, literatürde ve medyada egemen olan rasyonalist materyalist ve özcü analizlerin Türkiye-AB ilişkilerini anlamakta yetersiz kaldığını iddia etmektedir. Ayrıca bu nitel araştırma, yalnızca entelektüel süreçler yoluyla anlam kazandıkları için maddi unsurların ikincil bir statüye sahip olduğunu iddia etmektedir. Bu tez, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin rasyonel aktörlerin nesnel maliyet-fayda hesaplamaları üzerine başladığını veya durduğunu varsayan analizleri reddetmektedir. Türk hükümetinin performansı gibi diğer faktörlerin yanı sıra, AK Parti'nin 11 Eylül sonrası sosyal bağlamda batı ana akım medyasındaki olumlu temsilinin, Avrupa kimliği ve çıkar söylemlerinde Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemek için bir ortam sağladığını savunmaktadır. Ayrıca değişen koşullar ve temsiller, Avrupalıların zihinlerinde ve kalplerinde korku ve kafa karışıklığı kaynakları üreterek daha sonra Türkiye'nin üyeliğinin önündeki önemli engellerin bir parçası haline gelmiştir. Bu tez, doğal ve önceden verili kimlik anlayışına ilişkin rasyonalist materyalist varsayımı reddetmektedir. Bu çerçevede, tartışmalarda verili kabul edilen İslamcı veya seküler gibi kavramları ve etiketleri yapıbozuma uğratmaktadır. AK Parti ve Türkiye'nin kimliğine ilişkin baskın söylemleri ve bu söylemsel konumlardan kaynaklanan dış politika tahminlerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative research claims that the dominant rationalist materialist and essentialist analyses in the literature and media fell short of understanding Turkey-EU relations. Moreover, this thesis argues that material elements have a secondary status, because they gain meaning only through intellectual processes. This thesis rejects the analyses, which assume that membership negotiations have started or halted upon objective cost-benefit calculations of rational actors. It argues that, alongside other factors like the performance of Turkish government, AK Party's positive representation in the western mainstream media within the immediate post-9/11 social context provided an environment for supporting Turkey's EU membership in European identity and interest discourses. Moreover, changing conditions and representations became part of considerable obstacles for Turkey's membership later on by producing sources of fear and confusion in the minds and hearts of Europeans.This thesis rejects rationalist materialist assumption on natural and pre-given identity understanding. Within that framework, it deconstructs concepts and labels like Islamist or secular, which are taken for granted within debates. It analyses dominant discourses on AK Party and Turkey's identity, as well as foreign policy predictions emanating from these discursive positions.