Maden ve termik santral işçilerinin iş yükü ve ruhsal sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of workload and mental health status of mining and thermal power plant workers
- Tez No: 728393
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma yeraltı maden ocakları ve termik santral işçilerinin iş stresi, iş yükü, iş kontrolü, sosyal destek düzeyleri ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan çalışma 162 maden işçisi ve 158 termik santral işçisi ile tamamlanmıştır. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve İsveç İş Yükü-Kontrol-Destek Anketi(İİYKD), Genel Sağlık Anketi (GSA-12) ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U test ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Maden ve termik santral işçilerinin GSA-12 ve İİYKD Anketi ölçek puanları karşılaştırıldığında maden işçilerinin genel sağlık, iş yükü, beceri kullanımı, iş kontrolü, iş stresi puanlarının yüksek ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the work stress, workload, work control, social support levels and general health status of workers in underground mines and thermal power plants. The descriptive and correlational study was completed with 162 mine workers and 158 thermal power plant workers. The data of the study were collected with Personal Information Form and Swedish Workload-Control-Support Questionnaire (IIYKD), General Health Questionnaire (GHQ-12). The data were analyzed using the SPSS 22.00 program. Descriptive statistics, Mann Whitney U test and Spearman Correlation analysis were used in the analysis of the data. When the General Health Questionnaire and Swedish Workload-Control-Support Questionnaire scale scores of mine and thermal power plant workers were compared, it was found that the general health, workload, skill use, job control, work stress scores of the mine workers were high and the difference between the groups was statistically significant(p0,05).