Energy-efficient, regional building design approach: Lessons from damascene vernacular architecture
- Tez No: 728418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelişen teknoloji , globalleşme ve modernleşme politikaları, mimariyi ve kentsel uygulamaları olumsuz etkilemiştir. Günümüzde binalar, sera gazı salınımı ve küresel ısınmanın en büyük kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Enerji tüketimini azaltma ve daha fazla kendi kendine yeterli binalar tasarlamaya yönelik acil ihtiyaç, bazı ülkelerin Kyoto protokolüne uymasını sağlamıştır. 2002 yılında yayınlanan Binaların Enerji Performansı Direktifi (EPBD, 2002) iki adet konuya vurgu yapmıştır: Binalarda enerji tüketimini azaltmak ve enerji verimliliğini arttırmak. Ayrıca direktifin yeniden yayınlanan düzenlenmiş hali (2010), 2020 yılından sonra Avrupa Birliği'ndeki tüm binaların kendi kendine yeterli 'sıfır enerji binaları' olması gerektiğine karar vermiştir. Bununla beraber, Suriye'deki inşaat sektörü ülkedeki toplam enerji tüketiminin %50'sini oluşturmaktadır. Ayrıca, ülkede henüz yenilenebilir enerji üretimi olmadığından dolayı, enerji üretimi fosil yakıtlara dayanmaktadır. Günümüzde enerji sektörü siyasi çatışmalar nedeniyle kaos içerisindedir. Bu nedenle mimarlar, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak ve anlamlı yerler yaratmak için yerel, bölgesel stratejileri ve bölge sakinlerinin dinamiklerini anlayarak bina performansını arttırmalı ve enerji bakımından verimli binalar tasarlamalıdır. Bu tez Şam evlerine dayanmaktadır, buna göre, bölgenin sıcak-kuru iklimi için enerji verimli, bölgesel bir tasarım rehberi önermek için şehrin yerel ve modern mimarisinin kapsamlı bir analizi yapılmıştır. Bu nedenle, bu tez, daha önce oluşturulmuş literatürün kısa bir tartışmasıyla başlar, Şam'daki yerel konutların tarihsel gelişimi ve uygulanan bölgesel, pasif stratejiler açısından kapsamlı bir analizi ileikinci bölüm devam eder. Üçüncü bölümde, mimaride yerelliği, mimari kimliği ve enerji tüketimini etkileyen sosyo-kültürel yönlerini tartışılır. Bu nedenle, bu bölüm Şam yapılarının somut ve soyut boyutlarını incelemektedir. Ayrıca, terkedilmiş yerel stratejiler tartışılır. İlk üç bölümden sonra, dördüncü bölümde kullanıcı(lar) ve iklim ile başa çıkabilecek tasarım rehberi önermek için veriler toplanır. Son olarak, şu anda var olan temsili bir konut yapısı üzerinden sunulan tasarım rehberi uygulanarak enerji verimli bir tasarım önerilmiştir. Böylece tez, mimarların takip etmesi için enerji bakımından verimli, yerel kaygılar taşıyan bir tasarım rehberi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of advanced technologies, globalization and modernization policies has affected architectural and urban practices negatively. Nowadays, buildings are considered the major source of greenhouse gas emissions and global warming. The urgent need to reduce energy consumption and design more self-sufficient buildings have made some countries comply with the Kyoto protocol. The directive of building's energy performance (EPBD, 2002) that was published in 2002 has emphasized two aspects: reducing energy consumption and improving energy efficiency in buildings. Moreover, the published recast of the directive (2010) has decided that all buildings after 2020 have to be self-sufficient 'nearly-zero energy' buildings. Nevertheless, the building sector in Syria is accounted for 50% of total energy consumption. Furthermore, Syria is relying on fossil fuels to generate energy since the country has yet to develop renewable energy capacity. Nowadays, the energy sector is in chaos due to political conflict. Therefore, architects should enhance building performance and design energy-efficient buildings that can be achieved by referencing vernacular, regional strategies and understanding the dynamics of the region's inhabitants to achieve environmental sustainability goals and to create meaningful places. This dissertation is drawing on damascene houses, accordingly, a comprehensive analysis of the vernacular architecture and modern architecture of the city is conducted to propose an energy-efficient, regional design guide for the hot-arid climate of the region. Hence, the dissertation starts with discussing a brief contextualization of the previously done literature, it continues with the second chapter, which is providing a comprehensive analysis of the vernacular dwellings in Damascus in terms of the early settlements and the implemented regional, passive strategies. The third chapter is discussing regionalism in architecture, architectural identity, and the socio-cultural aspects that are affecting energy consumption. Thus, the chapter is investigating the tangible and intangible dimensions of Damascene buildings, besides; the abandoned vernacular strategies are discussed. After the first three chapters, the data is collected to propose design strategies in chapter four that could cope with the user(s) and the climate. Finally, a new design that is relying on an existing representative case is proposed. Thus, the dissertation aims to provide an energy-efficient, regional guide model for architects to follow.