Guinea Pig'de gürültüye bağlı işitme kaybında intratimpanik PRP uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intratympanic PRP application on noise induced hearing loss in Guinea Pig
  1. Tez No: 728419
  2. Yazar: HİLAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Guinea piglerde gürültüye bağlı işitme kaybında intratimpanik PRP uygulamasının etkinliğini değerlendirdiğimiz çalışmamızda, ABR ile normal işitme eşiği ve DPOEA ile emisyon varlığı saptanan 32 adet erişkin pigmente Hartley suşu kobayın 8 adedi kan donörü olarak ayrılmış, geri kalan 24 adet kobay 6-10 kHz frekansında, geniş band formunda, 110+/-5 dB SPL şiddetinde gürültü uygulamasına günde 90 dakika olmak üzere ardışık 3 gün süreyle maruz bırakılarak gürültüye bağlı işitme kaybı modellemesi yapılmıştır. Gürültüye maruziyet sonrası tüm kobaylarda son gürültü dozu sonrası elektrofizyolojik ölçümler tekrarlanmıştır. Ardından randomize olarak 3 gruba ayrılarak her gruptaki kobayların rastlantısal olarak seçilen birer kulaklarına Grup 1'de yer alan kobaylar için serum fizyolojik,Grup 2'de yer alan kobaylar için 4 mg/ml deksametazon, Grup 3'te yer alan kobaylar için ise kan donörü grubundaki kobaylardan intrakardiyak yolla alınan kandan hazırlanan allojenik PRP; son gün gürültü maruziyeti sonrası ilk 8 saat içerisinde olacak şekilde intratimpanik yolla tek doz enjeksiyon yapılmıştır. İkinci ölçümler ve enjeksiyonlar sonrası 7. günde tüm gruplarda elektrofizyolojik ölçümler tekrarlanmış ve sakrifikasyon sonrası ultrastrüktürel incelemeler için tüm kobayların temporal kemikleri hazırlanmış, kokleadaki tüy hücre hasarı ve koklea dejenerasyonu istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, in which we evaluated the effectiveness of intratympanic PRP application in noise-induced hearing loss in guinea pigs, 8 of 32 adult pigmented Hartley strains guinea pigs with normal hearing threshold with ABR and presence of emission with DPOAE were allocated as blood donors, and the remaining 24 guinea pigs were in 6-10 kHz frequency, in wide band form, 110 +/-5 dB SPL intensity NİHL modeling was performed by exposure to noise for 90 minutes a day for 3 consecutive days. Electrophysiological measurements were repeated after the last dose of noise in all guinea pigs after exposure to noise.Then, they were randomly divided into 3 groups and each of the guinea pigs in each group was given a randomly selected ear, with saline for the guinea pigs in Group 1, 4 mg/ml dexamethasone for the guinea pigs in Group 2, for the guinea pigs in group 3, allogeneic PRP prepared from the blood taken by the intracardiac puncture from the guinea pigs in the blood donor group;a single intratympanic injection was administered within the first 8 hours after noise exposure on the last day.Electrophysiological measurements were repeated in all groups on the 7th day after the second measurements and injections, and temporal bones of all guinea pigs were prepared for ultrastructural examinations after sacrification, hair cell damage in the cochlea and cochleal degeneration were compared statistically.