40 yaş üzeri kadınların doğurganlığa yönelik tutumları ve etkileyen faktörler
Attitude of women over 40 age to fertility and affecting factors
- Tez No: 728461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, 40 yaş üzeri kadınların doğurganlığa yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Mayıs-Aralık 2020 tarihleri arasında 242 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, demografik veri formu ve Kadınların Doğurganlığa Yönelik Tutumları Ölçeği (KDYTÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum, t testi, Anova testi, Kruskall-Wallis testi ve sperman korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların“çocuk sahibi olmanın yaşam üzerine negatif etkisi”alt boyut puan ortalaması 21,40±6,62;“çocuk sahibi olmanın yaşam üzerine pozitif etkisi”alt boyut puan ortalaması 27,29±7,71;“anne olma hakkında karmaşık düşünceler”alt boyut puan ortalaması 14,47±2,95 olarak bulunmuştur. Kadınlardan üniversite mezunu olan ve çalışanların“çocuk sahibi olmanın yaşam üzerine negatif etkisi”alt boyut puan ortalaması diğerlerine göre daha yüksek iken; ilköğretim mezunu olan ve çalışmayanların“çocuk sahibi olmanın yaşam üzerine pozitif etkisi”alt boyut puan ortalaması daha yüksek olarak bulunmuştur (p0,05). Çalışma sonucunda, 40 yaş üzeri kadınlara etkili aile planlaması danışmanlığının sürdürülmesi ve hizmete ulaşmalarının sağlanması önerilmektedir. Anahtar kelimeler : Doğurganlık, Tutum, 40 yaş, Kadın.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the attitudes of women over the age of 40 and the factors affecting fertility. The descriptive and cross-sectional type of research was held between May 2020-December 2020 with 242 women who can agree. The data were obtained with the demographic data form and the Women's Attitudes Towards Fertility Scale (IACS). Number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum, t test, Anova test, Kruskall-Wallis test and sperman correlation analysis were used to evaluate the data. The mean score of the participants 'negative effect on life of having a child on life' was 21.40 ± 6.62;“Positive effect of having children on life”sub-dimension mean score is 27.29 ± 7.71; Sub-dimension mean score of“complex thoughts about becoming a mother”was 14.47 ± 2.95. It was found that the“negative effect of having a child on life”sub-dimension mean score of women who graudated university and had work were higher and“positive effect of having a child on life”sub-dimension mean score of women who primary school and had no work were higher (p< 0.05).