Biyolojik delillerin toplanmasında nanoteknolojik yaklaşımlar: Biyouyumlu, biyobozunur ve antimikrobiyal eküvyon çubuğu
Nanotechnological approaches to collecting biological evidence: Biocompatible, biodegradable and antimicrobial swab
  1. Tez No: 728484
  2. Yazar: BÜŞRA ŞENGEL AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE AYŞE TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nanoteknoloji, bir malzemenin özelliklerinin korunarak nano ölçekte sentezlemeyi sağlayan bir bilim dalıdır. Ayrıca oldukça gelişmiş yeni teknikler ile bir suçun tespit edildiği, değerlendirildiği, soruşturulduğu, delil ve bulgular ile failler arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarıldığı multidisipliner bir alan olan adli bilimlerde zamanla artan bir öneme sahip olmaktadır. Bu çalışmada, polikaprolakton ve sol-jel yöntemiyle elde edilen silika aerojeller kullanılmıştır. Polikaprolakton (PCL)-Silika Aerojel Nanolifler elekrospinning yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Aerojelin polikaprolakton miktarına olan yüzdeleri % 0,5, % 1, % 2 ve % 4 olarak belirlenmiştir. Sentezlenen nanofiberler ve pamuk yüzey arasındaki hücre yapışma farklılıklarını ortaya koymak için UV-VIS ile kan temas analizi gerçekleştirilmiş. Kan temas analizinde değişkenler, kurutma süreleri ve kan miktarı olarak belirlenmiştir. Kan temas analizinde, en yüksek verim alınan PCL/Aerojel nanofiberine, % 0,5, % 1, % 2 ve % 4 oranlarında hazırlanan nanogümüş solüsyon emdirilmiştir. Nanogümüş emdirilen nanofiberin antimikrobiyal testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, biyolojik delillerin toplanmasında kullanılan pamuk uçlu eküvyon çubukları ile tasarlanan yüzeyin arasındaki farklar incelenmiştir. Sentezlenen nanofiberlerin malzeme özelliklerinin belirlenmesi için SEM-EDS ve FT-IR analizleri yapılmıştır. Genel olarak tasarlanan yüzeyin, az miktarda kan ile yüksek miktarda hücre tutunması sağlaması ve antimikrobiyal özellikler içermesi ile olay yeri inceleme ekiplerinde ve yeni nesil kriminal inceleme araçlarında tercih edilir olacağı düşünülmektedir. Tasarlanan eküvyon çubuğu kolluk kuvvetlerinin kullanımına sunulması ile ülke genelinde adli vakaların çözümlenmesinde çok hızlı ve etkili sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a branch of science that enables the synthesis of material at the nanoscale while preserving its properties. Furthermore it has increasing importance with highly developed new techniques in forensic sciences, which is a multidisciplinary field where a crime is detected, evaluated, investigated, and relations between the perpetrators are revealed with evidence and findings. In this study, silica aerogels obtained by sol-gel method and polycaprolactone were used. Polycaprolactone (PCL)-Silica Aerogel Nanofibers were synthesized by the electrospinning method. Aerogel was added 0.5 %, 1 %, 2 %, and 4 % ratio in polycaprolactone. Blood contact analysis was performed with UV-VIS to reveal the cell adhesion differences between the nanofibers and the cotton. Blood contact analysis has two variables: drying times and blood amount. In the blood contact analysis, the highest efficiency PCL/Aerogel nanofiber was analyzed and this nanofiber was added with a 0.5%, 1%, 2% and 4% ratio nanosilver solution. Nanofibers impregnated with nanosilver were analyzed with an antimicrobial test. The differences between the cotton-tipped swab sticks used in the collection of biological evidence and the designed surface were examined. In addition, the material properties of the synthesized nanofibers were analyzed with SEM-EDS and FTIR analysis. It is thought that the designed surface will be preferred in crime scene investigation teams and new generation criminal investigation tools, as it provides a high amount of cell adhesion with a small amount of blood and contains antimicrobial properties. Once the designed swab is made available to law enforcement, it will help to achieve very fast and effective results in the resolution of forensic cases in the country.