Offset uygulamalarının savunma sanayiinin büyüme ve gelişimi üzerindeki etkisi: Türk savunma sanayii üzerine bir değerlendirme
The effect of offset applications on the growth and developmentof the defense industry: An assessment on the Turkish defense industry companies
  1. Tez No: 728483
  2. Yazar: MEHMET HARUN MANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TURAN TURABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir kamu politikası alanı olarak savunma politikası ve bu alan için önemli bir işlevsellik taşıdığı düşünülen offset konusu Türkiye'de uyarlanışın başarılı bir örneğidir. Nitekim diğer ülkeler de kendi şartlarına göre bu uyarlamayı yapma çabası içerisinde olmuşlardır. AB üye ülkelerinin çoğu, ülke dışından savunma ekipmanı tedarik ettiğinde, yabancı tedarikçilerden offset talep etmiştir. Üye ülkelerde offsete temel oluşturan uygulamalar, kurallar ve düzenlemeler birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda, sözleşmenin konusu doğrudan askerî olmakta, offset de askerî nitelik taşımaktadır. Offset, Türk Savunma Sanayii projelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kısaca,“karşılıklı ticaret”olarak tanımlanabilmektedir. Offset, yatırımların finansmanında ve TSK'nin ihtiyaçlarının karşılanması dâhilinde yüz yüze gelinen yüksek maliyetleri düşürmek amacıyla kendine yer bulabilmektedir. Aynı zamanda bu ihtiyaçlar için gerçekleşen ithalatın ödemeler dengesinde gerçekleştirdiği açığı minimize etmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Offset, teknoloji transferi sağlamanın yanında, yeni yatırımların finansmanında da önemli bir araçtır. Bunun yanında, diğer gelişmekte olan devletlerde görüldüğü gibi Türkiye'de de savunma ürünlerinin ithalatında Offset'in tercih edilmesi, ithalat finansmanının azaltılmasına olumlu yönde katkı yapabilecektir. Ekonomisindeki gelişim sürecini henüz tamamlamamış olan Türkiye açısından, ithalat yoluyla yurtdışına çıkan fonların bir bölümünün de olsa, Offset yoluyla ülke ekonomisine geri kazandırılması mümkündür. Bu yöntemle savunma sektöründeki yüksek finansman ihtiyacının belli oranda telafisi sağlanabilecektir. Çalışmanın genel kapsamıyla ilişkilendirildiğinde savunma harcamaları alanında offset uygulamalarının tercih edilmesi önemli bir savunma politikasıdır. Offset uygulaması sadece mevzuat değişikliğini ya da idari işleyiş süreci değişimini kapsayan bir yöntem değildir. Buna ek olarak faydası doğrudan ülkelerin güç göstergelerinden en önemlisi olarak değerlendirilen savunma gücünü bağımsız bir biçimde sağlayabilme kapasitesine yansıyan bir uygulamadır. Araştırmada Dünya'da savunma sanayii ürünleri ihracatı yapan ülkelere bakıldığında ilk iki sırayı ABD ve Rusya Federasyonu'nun aldığı tespit edilmiştir. Araştırmada 2000'li yıllarda genel olarak Türk savunma sanayii sektöründe alımlar konusunda yerlilik oranının payının ve sayısal oranının artma eğilimi gösterdiği, Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki ihracatında da artma eğilimi yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a public policy defense policy and issues offset considered an important functionality for this area which is a successful example of adaptation in Turkey. As a matter of fact, other countries have tried to make this adaptation according to their own conditions. Most EU member states have requested offset from foreign suppliers when they supply defense equipment from abroad. The applications, rules and regulations that form the basis of offsets differ in the member countries. In some cases, the subject matter of the contract is directly military and the offset is of a military nature. Offset is widely used in Turkish Defense Industry projects. In short, ''mutual trade "can be defined as. Offset can find its place in financing investments and to reduce the high costs faced by the Turkish Armed Forces. It can also be used to minimize the deficit realized by the import realized for these needs in the balance of payments. In addition to providing technology transfer, Offset is an important tool in financing new investments. Besides, as in other developing states also preferable to offset the import of defense products in Turkey, it will be able to contribute positively to the reduction of import financing. In Turkey, which have not yet completed the process of development in terms of the economy, albeit a portion of the funds abroad through imports, it can be recycled into the economy through offset. In this way, the high financing need in the defense sector can be compensated for a certain extent. When it is associated with the general scope of the study, it is an important defense policy to prefer offset applications in the field of defense spending. Offset application is not only a change of legislation or administrative process change. In addition, the benefit is directly reflected in the capacity of the countries to be able to provide the defense power independently, which is considered to be one of the most important power indicators. When the countries that export defense industry products are examined in the world, it is determined that the USA and Russia take the first two places. Research in the 2000s in the Turkish defense industry in general, especially the share of local content in procurement and numerical rate increase showed that Turkey has observed that an increase in exports in the defense industry.