Lise öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının kırılgan narsisistik kişilik özellikleriyle ilişkisi
The relationship of social media addiction and vulnerable narcisistic personality characteristics in high school students
  1. Tez No: 728515
  2. Yazar: KUBRA BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıkların (SMB) kırılgan narsisistik kişilik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada sosyodemografik ve sosyal medya (SM) kullanım özelliklerinin hem sosyal medya bağımlılığı hem de kırılgan narsisistik kişilik özellikleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Elazığ ilindeki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Elâzığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 7 liseden kolaydan örnekleme yöntemi ile seçilmiş 147'si kız, 162'si erkek toplam 309 öğrenci oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ)”,“Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre lise öğrencilerinin %72.8'inde SMB saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between high school students' social media addictions (SMA) and their vulnerable narcissistic personality traits. In addition, the relationship of sociodemographic and social media (SM) usage characteristics with both social media addiction and vulnerable narcissistic personality traits was aimed to be investigated in the study. The population of the research consists of high school students in the province of Elazig. The sample of the study consisted of 309 students, 147 girls and 162 boys, who were selected by convenience sampling method from 7 high schools affiliated to Elâzığ Provincial Directorate of National Education. Data were obtained by using the“Personal Information Form”,“Social Media Addiction Scale (SMAS)”,“Vulnerable Narcissism Scale (FNS)”. The obtained data were analyzed using the IBM SPSS 25.0 Windows package program. According to the findings obtained from the study, SMA was detected in 72.8% of high school students.