Lise öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının sınır kişilik özellikleri ile sahte benlik algısı açısından incelenmesi
An examination of social media addiction among high school students in terms of borderline personality traits and false self-perception
  1. Tez No: 964585
  2. Yazar: ONUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜR HASSOY, DOÇ. DR. OYA MORTAN SEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Psikoloji, Education and Training, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Lise Öğrencilerinde Sosyal Medya Bağımlılığının Sınır Kişilik Özellikleri ile Sahte Benlik Algısı Açısından İncelenmesi Sosyal medya bağımlılığı, insanın sosyal medya kullanımı konusunda denetimini yitirmesi ve bu durumun sosyal, akademik ve duygusal işlevselliği olumsuz yönde etkilemesiyle tanımlanan bir davranışsal bağımlılık türüdür. Bu çalışma, lise kademesindeki öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı düzeyini belirlemeyi ve sosyal medya bağımlılığının sahte benlik algısı, sınır kişilik özellikleri ve sosyodemografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 2023–2024 eğitim-öğretim yılı içinde İzmir ili Çiğli ilçesindeki liselerde öğrenim gören 10.784 öğrenci araştırma evrenini oluşturmaktadır. Epi Info programı ile %50 prevalans, %4'lük hata payı ve desen etkisi 2 kabul edilerek belirlenen 1136 kişi minimum örnek büyüklüğü olarak belirlenmiştir ve okullara göre tabakalı küme örnekleme yöntemiyle bu örnekleme ulaşılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı bu çalışmanın bağımlı değişkeni olarak ele alınmış, bağımsız değişkenler ise sahte benlik algısı, sınır kişilik özellikleri, cinsiyet, yaş, okul türü ve akademik başarı düzeyidir. Veriler Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Sahte Benlik Algısı Ölçeği, Sınır Kişilik Özellikleri Formu ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
An Examination of Social Media Addiction Among High School Students in Terms of Borderline Personality Traits and False Self-Perception Social media addiction is a type of behavioral addiction characterized by an individual's loss of control over social media use, which negatively affects social, academic, and emotional functioning. This study aims to determine the level of social media addiction among high school students and to examine its relationship with false self-perception, borderline personality traits, and various sociodemographic variables. The study population consists of 10,784 students enrolled in high schools in the Çiğli district of İzmir province during the 2023–2024 academic year. Based on a 50% prevalence rate, a 4% margin of error, and a design effect of 2 using the Epi Info program, the minimum sample size was calculated as 1136. A stratified cluster sampling method was employed according to schools. Social media addiction was considered the dependent variable in this study, while the independent variables included false self-perception, borderline personality traits, gender, age, school type, and academic achievement. Data were collected using the Social Media Addiction Scale, False Self-Perception Scale, Borderline Personality Traits Form, and Personal Information Form.