Sağlıklı kişilerde lomber vertebralar (l2-l3-l4) üzerine HVLA tekniği (High velocity low amplitude=yüksek hız, düşük genlik ile tek noktaya hızlıca uygulanan itiş) ile yapılan adjustmentin hamstring ve quadriceps kas gücü üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of adjustment with HVLA (high-velocity low amplitude= thrust applied rapidly to a single point) technique on lumbar vertebras (l2-l3-l4) on hamstring and quadriceps muscle strength in healthy persons
- Tez No: 728516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sağlıklı kişilerde lomber vertebralar (L2-L3-L4) üzerine HVLA tekniği (High Velocity Low Amplitude=Yüksek Hız, Düşük Genlik ile tek noktaya hızlıca uygulanan itiş) ile yapılan adjustmentin hamstring ve quadriceps kas gücü üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanan çalışmamızda, gönüllü, sağlıklı 54 birey kayropraktik manipülasyon ve kontrol gruplarına ayrıldı. Katılımcıların ölçüm ve testleri 24 saat arayla toplam iki kez tekrarlandı. Her bir katılımcı ikinci ölçümlerin yapıldığı günde ölçümlerin hemen öncesinde dahil edildikleri gruba göre tek bir uygulama aldılar. Kayropraktik manipülasyon grubunun L2-L3-L4 vertebralarına kayropraktik HVLA teknikleri uygulanırken, kontrol grubunun L2-L3-L4 vertebralarına sham uygulama yapıldı. Her iki grubun da uygulama öncesi ve sonrası; gonyometrik ölçümler ve Schober testi ile lomber bölge eklem hareket açıklığı ölçümü, izokinetik dinamometre (CSMI Humac-Norm) ile alt ekstremite (quadriseps ve hamstring) kas kuvveti ölçüldü. Kayropraktik manipülasyon grubunda incelenen bütün değişkenlerde tedavi sonrası tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study evaluated the effect of adjusting the hamstring and quadriceps muscle strength in 54 healthy subjects on the lumbar vertebrae, divided into chiropractic manipulation and control groups. Measurements were conducted twice with an interval of 24 hours. Each participant received a single adjustment depending on their group just before the measurements on the day of the second measurements. Chiropractic HVLA techniques (High-Velocity Low Amplitude) were applied to the L2-L3-L4 vertebrae of the chiropractic manipulation group, while Sham adjustment was applied to the control group. Before and after the adjustment of both groups, lumbar range of motion was measured with goniometric measurements and Schober test. Quadriceps and hamstring muscle strength was measured with an isokinetic dynamometer (CSMI Humac-Norm).