Ataerkil toplumda erkeksilik ve annelik ikilemi bağlamında kadının varoluş mücadelesinin feminist kuram açısından incelenmesi: 'Dilemma'
A review of the struggle for existence of the woman from the point of view of feminist theory in the context of masculinity and motherhood dilemma in patriarchal societies: 'Dilemma'
  1. Tez No: 728541
  2. Yazar: HANİFE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, feminist teoriye genel bir bakış çerçevesi altında, birinci bölümde, 1890'lı yıllarda oy hakkı talebi ile gerçekleşen ilk feminist hareketten başlayarak ikinci dalga feminist hareketin gerçekleştiği 1970'li yıllardan günümüze kadar ulaşan feminist kuramlar incelenmiştir. Feminist kuramların oluşumuna sebep olan ve kendi içerisinde dört kuramsal çerçeve alanına ayrılmış olan radikal feminizm, sosyalist feminizm, liberal feminizm ve ikili sistem kuramı incelenmiştir. İkinci kısımda, kadınların toplum içerisinde varoluş mücadelelerini, mutlaka kendilerini toplum içinde güç simgesi olan ve kendi alanında farklılık gösteren çeşitli konumlar arasından birini seçmek zorunda hissetmelerinin nedenleri ve sonuçları bağlamında şikâyet ettikleri patriyarkaya dönüşüm evreleri incelenmiştir. Üçüncü kısımda, toplumsal rollerin oluştuğu kültür içerisinde kadının hep erkeğe göre konumlandırıldığı dikkate alınarak, kadının varlık nedeni, cinsellikteki görevi, toplum içindeki statüsü, erkeğin yanında var olma şekli, dinlerdeki yaradılış sebebi, kapitalist sistemin gelişimi ile oluşan medyada kadının konumuna odaklanılmıştır. Sonuç olarak, kadınların 1890'lı yıllarda başlayan varoluş mücadelesi ile günümüze kadar oluşan süreçte, karşı oldukları ataerki sistemine karşı, erilleşmeden, kendilerini nasıl ve ne sebeple ataerkil sistemin karşısında konumlandırabilecekleri ve bunun şekilleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this postgraduate thesis, feminist theories are reviewed within the frame of an overview on feminist theory in the history thereof starting from the first feminist movement focused on the request for right to vote in 1890s and continuing with the second wave of feminist movement in 1970s and reaching the present day. Feminist theories are scrutinized under four theoretical frameworks, namely radical feminism, socialist feminism, liberal feminism and dual system theories. In the second part, apart from the struggle of women for existence in the society, the phases of their own transformation to patriarch are examined in the context of causes and results of their feeling themselves absolutely obliged to choose one of various positions which symbolize power in the society and differentiate among themselves. In the third part, considering that woman is always positioned according to man within the culture giving birth to social roles, raison d'être (reason for being) of the woman, her function in sexuality, her status in society, her form of existence near the man, her cause of being created according to religions, and position of women in media emerging with the development of capitalist system are mainly focused on. As a conclusion, during the process reaching the present day from the struggle of women for existence starting in 1890s, for which reasons and how the women may position themselves against patriarchal system without being masculinised, and the forms thereof are discussed.