Kadın
  1. Tez No: 12519
  2. Yazar: CANAN ADASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Ataerkil aile düzeni içinde toplumsal konumu sürek li zayıflamış »kenara itilmiş, erkeğe bağımlı bir varlık olarak sınırlanmış olan kadın gerçeği, yüzyıllar boyunca sanatta insanlığın ilgi merkezi olmuştur.Bu denli ilgi çeken bir varlık olarak kadın imgesi sanatın her dalın da zengin bir konu olarak işlenildiği gibi, günümüzde de ilginçliğini sürdürmektedir. Bu yönüyle ilgimi çeken kadın konusunda yapılan a raştırmalardan elde edilen veriler ve yaşanan gerçekler den alman notlar,resimsel kompozisyonların oluşturulma sında çıkış noktaları olarak kullanılmışlardır.Hazırlık aşamasında yapılan eskizler, krokiler inandırıcı bir gör sel ifadeye ulaşabilmek için yardımcı olmuşlardır. Çalış malarda değişik teknikler kullanılmış, üzerinde yoğunla- şılan sorunlar sürekli değişmiştir. Karşılaşılan resimsel sorunların çözümünde araştı rıcı bir tavır benimsenmiş, değişik yöntemler kullanıl mıştır.Bir resimle ilgili olarak çözülen her sorun, yeni bir resmin yapılmasına neden olacak yeni sorunlar doğur muştur. Plastik bir ifadeye ulaşabilmek için görsel gerçek liklerden yola çıkma düşüncesinin, ele alınan konuyla ilgi li olar ak, yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY Woman reality tliat lias been weaken continual her own social situation, determined as an exist that depend ed to man, and repressed, is to be center of public inte rest in art for many centuries.As so interesting being that woman image has treat of as a rich subject in art, also in present to continue its interesting. The givenness that has taken from researchs and the notes from the living reality about woman, which I take an interesting subject, have been used for construction of pictorial compozition as a starting point.At the be ginning exercises and sketchs helped us to reach for persuasive visual expression. Differant tecniques have been used at the works, the problems that thinking about my art, have been changed continual. Solution for the meeting pictorial problems has appropriated a searcher attitude, used the change met hods.Every one problem that solved concerning one paint ing, has given new problems that would be cause for a new painting. Drawn a conclusion which thought that starting with the optical realities to reach for plastic expression, has been helped us about the choosen subject.