Bir kasabanın (Kapaklı'nın) sosyolojik incelemesi
- Tez No: 8379
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
178 ÖZET Bu çalışmada Kapakla Kasabası' nın toplumsal yapısı ve toplum sal yapısında meydana gelen değişmeler incelenmiştir.Araştırmanın ku ramsal kısmında konu ile ilgili olan köy, kent,kasaba, toplumsal yapı, toplumsal değişme, sanayil eşme ve göç kavramları ile ilgili bilgi ve rilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında % 10 örneklem alınmış ve 120 aile reisine soru kağıdı tekniği uygulanmıştır» Diğer teknikler den elde edilen bilgilerle birlikte, yapılan değerlendirmeden sonra araştırma sonuçlanmıştır. Araştırma sonucunda, Kapaklı' nın genç hareketli ve dışa açıl mış dolaysıyla kentsel özellikler taşıyan bir nüfusun olduğu görül mektedir. Toplumsal ekonomik yaşam daha önceki köysel; tarımsal yapı özelliklerini yitirmiş ve endüstriyel yapıya uygun, mesleki etkin likleri egemen olduğu bir duruma gelmiştir. Kapaklı' da aile üyelerinin, a il e işletmesinde ücretsiz çalış ması yerine, aile dışında ücret karşılığı çalışılması sonucu8aile yapısı ve aile içi ilişkiler de değişmiştir.Küçülen aile yapısı ile birlikte ataerkil aile içi ilişkiler değişmiştir. Ail e yapısı ilişki lerde kentsel eğilimler görülmektedir. Kitle iletişim araçlarından yararlanma ve kullanılan kavram lar da geleneksel yapıdan farklı ve kentsel nitelikler taşımaktadır. Kapaklı» da eğitime yönelik kentsel tutumlar yaygındır ve yüksek bir eğitim isteği vardır. Bunun dışında sağlık sosyal güvenlik, dinsel inanç ve tutumlar, siyasal yapı kırsal geleneksel özelliklerinden uzaklaşmakta, kentsel eğilimler ağır basmaktadır. Sonuç olarak Kapaklı çok kısa bir süre önce köy iken, endüstri leşmenin etkisi ile hızla değişen bir kasabadır. Değişmenin üretim bo yutundaki düzeyi ileridir.değişme sürecektir.
Özet (Çeviri)
179 SUMMARY In this work, the social structure of Kapaklı to.m and the changes appeared in this town' s social sturctmrfe have been investi gated. In the theoretical part ox this investigation, information about village, city, town, social structure, social change, indust rialization and migration concepts has bepn given. In the application phase of the investigation, 10,c' sample was obtained and questionnaire technique was applied to 120 heads of the families (fathers). Together with the information obtained from other techniques, the investigation concluded after appreciation. At the end of the investigation, it is seen that Kapaklı lias got a you ng, vivid and an outgoing population which, therefore does have urban characteristics. Social economic life seems to have lost its rural, agricultural structure,, and has cone to a condition where professional activities that are accessible to the industrial structure are affect ive ¦. Family stencture and in-family relations have also changed as a result of the fact that the family members in Kapaklı work for money out of the family instead of working at a family enterprise for nothing. Patriarchal in-family relations have changed therewith the structure °" the narrowing family. Rural tendencies are sesn in the family structure relations. taking use of modern transportation vehicles and conceptions used differ from traditonal structure and carry rural characteristics. In ICapakli, rural attitudes directed to.ard education are ¦widespread and there is a great will of education. Apart from these, health, social security, religious beliefs and attitudes, and social structure get away from rural traditional characters and urban way of life takes, precedence. As a result, while Kapaklı used to be a village a short time ago, it is now a to.m developing rapidly with the effect of indust rialization. The level of change in the dimension of production is advanced. The change is going to carry on.