İşletmelerde karar verme işlevinin etkinliğinde yönetim bilgi sisteminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 72855
  2. Yazar: HÜROL GÖKHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çağımız bilgi çağıdır. Günümüzde işletmeler arası büyük rekabet yaşanmaktadır. Bu yüzden“bilgi”en büyük sermaye değerini taşımaktadır. Bilginin en iyi şekilde işlenmesi ve saklanması gerekmektedir. Bu da yönetim bilgi sisteminin ana amacıdır. Yönetim bilgi sistemi sayesinde yöneticiler en doğru kararları alabilmektedirler. Tezin de ana amacı yönetim bilgi sistemi olgusunu incelemek ve araştırmaktır. Öncelikle veri ve bilgi kavramları araştırılmış, daha sonra karar verme süreci ve sistem yaklaşımı konuları ele alınmıştır. Yine tez içinde yönetim bilgi sistemi tabımı ve kurulması konularına yer verilmiş, en son olarak da örnek olay kısmında bir şirketin yönetim bilgi sistemi derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is the information era. The competition among the companies is at the highest level. It is therefore that“information”is the most important source of capital. Procession and preservation of the information is necessary. This is the main objective of the management information system. Thanks to the management information system, the managers are able to make the correct decision. The treatise is aimed at examining and scrutinising the phenomenon of“management information system”. The priority is given to the examination of the decions on the data and information and,then,the decision process and system approach are defined. The treatise,aIso, defines the management information system and installation of the same. Consequently,the management information system of any company is fully examined at the section of“Example Event”.