Urban design as a vehicle of city branding: Case study of Rabat
Şehir markalaşma aracı olarak kentsel tasarım: Rabat şehri örneği
- Tez No: 728601
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşme çağında şehirler, finansal sermaye çekmek ve diğer şehirlerle rekabet edebilmek için bir cazibe merkezi olma eğilimindedirler. Bu amaçla yatırımcılar ve şehir yöneticileri için şehirlerin markalaşması odak noktası haline gelmektedir. Şehirlerin markalaşmasında kentsel mekanların daha çekici hale getirilmesinde kentsel tasarımın önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bu çalışmada bir olay incelemesi yapılmıştır. Çalışmada globalleşmenin şehirler üzerindeki etkisi, kentsel tasarımın bu süreçteki konumu ve rolünün ne olduğu ve şehirlerin markalaşma sürecinin aktörleri ve diğer faktörler ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada globalleşme, şehir markalaşması ve kent dizaynı kavramları literatürdeki çalışmalar ışığında açıklandıktan sonra olay incelemesi örnekleri sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise Fas'ın başkenti Rabat'ın markalaşma süreci ele alınmıştır. Rabat'ın markalaşması kent dizaynı planlamaları ve öne çıkan mimari projelerle örneklendirilerek izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last three decades, as a consequence of globalization, cities tend more to compete with each other in order to be a centre of attraction for investments and tourists. City branding is one of the most important strategies used by stakeholders to turn a city into global. Planners use urban design to build up the image of the city, and make a strong foundation that allows the city to be branded and to host economic growth. A case study was performed in this research. The position and role of urban design in this process, and its relationship with the actors involved in city branding were investigated in this study. After presenting city branding, and urban design in light of literature studies, successful examples from the world are analysed to summarise the strategies followed in each. The branding process of Rabat, Morocco's capital, is examined in the study's last section based on the urban strategies used in the examples and then is evaluated in term of urban design criteria to conclude how successful are the developments done in Rabat and the branding strategy followed.