Kazakistan'da kadın hareket ve sosyal medya
Women's movement and social media in Kazakhstan
- Tez No: 728618
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumsal cinsiyet farklılıkları kişiden kişiye,kültürden kültüre bir takım değişiklikler göstermektedir. Her kültür kendi cinsiyet rollerini ve modellerini yaratır. Kadim çağlardan beri tüm kültürlerde kadınlar toplumda ayrımcılığa uğradı. Geçmişten günümüze tüm dünyada belli rollerle sınırlı kalan kadınlar, toplumda erkek egemenliği ile karşı karşıya kalmıştır. Bu konu tüm toplumda sorun olarak ortaya çıkmaktadır. BM Kadın Vakfı'na göre, Kazakistan'da her yıl yaklaşık 400 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. BM Kadın Vakfı'na göre, Kazakistan'da her yıl yaklaşık 400 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılığının istatistiğinde ülke kapsamında kadına yönelik şiddet 2015 yılına kıyasla % 90 arttığının altın çizerek belirtti. Kazakistan toplumu açısından kadın kimliği nasıl algılanmakta ve gelenek,“utanç”kavramının baskısı altında yaşamaya maruz kalan kadınlar söz konusudur. Bu konu Kazak akademik ortamında pek popüler değildir. Günümüzde Kazak toplumunda feminizm hareketi artmaktadır. Fakat bu sadece Kazakistan halkının en yaygın kullandığı İnstagram sayesinde, yani gayri resmi blog yazarların sayfalarında gündem sorunu olarak yer almakta. Buna kıyasla resmi heber web sitelerinde ise bu konuya gerekli bir şekilde önem verilmemektedir. Resmi web sitelerde feminizm tabirine yer verilmemesi bu hareketin radikal algılanmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender differences vary from person to person, from culture to culture. Each culture creates its own gender roles and models. Women have been discriminated against in society in all cultures since ancient times. Women, who have been limited to certain roles throughout the world from past to present, have faced male domination in the society. This issue emerges as a problem in the whole society. According to the UN Women's Foundation, around 400 women die every year in Kazakhstan due to domestic violence. According to the UN Women's Foundation, around 400 women die every year in Kazakhstan due to domestic violence. He underlined that in the statistics of the Attorney General of the Republic of Kazakhstan, violence against women within the country has increased by 90% compared to 2015. How is the female identity perceived in terms of Kazakhstan society and there are women who are subjected to living under the pressure of tradition and the concept of“shame”. This topic is not very popular in the Kazakh academic environment. Today, the feminist movement is increasing in Kazakh society. But this is only a matter of agenda on the pages of unofficial bloggers thanks to Instagram, which is the most widely used by the people of Kazakhstan. Compared to this, on the official web sites, this issue is not given due importance. Not including the term feminism on official websites causes this movement to be perceived as radical.