Bilinçli farkındalık temelli stres azaltma girişiminin çocuk hemşirelerinin psikolojik dayanıklılığı üzerine etkisi
Effect of mindfulness-based stres reduction intervention on psychological resilience of child nurses
- Tez No: 728628
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Girişimi'nin, çocuk hemşirelerinin psikolojik dayanıklılıkları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrol gruplu, deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İzmir'de bir devlet üniversitesi bünyesindeki çocuk hastanesinde çalışan 56 hemşire; örneklemini ise, deney grubu (15 hemşire), kontrol grubu (14 hemşire) olmak üzere servis hemşireleri (toplam 29 hemşire) oluşturdu. Veriler,“Bilgi Formu”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Kişilerarası Tepkisellik İndeksi”,“Özanlayış Ölçeği”ve“Katılımcı Grup Deneyim Formu”ile toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistik kapsamında nicel verilerde ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum değerler, nitel verilerde ise frekans ve yüzde değerleri kullanıldı. Çıkarımsal istatistik kapsamında ise Shapiro-Wilk, Pearson Ki-kare, Mann Whitney U, Tekrarlı Ölçüm Anova ve t testi kullanıldı. Bilinçli Farkındalığa Dayalı Stres Azaltma Girişimi deney grubunda psikolojik dayanıklılığın artması ve stresin azaltılmasında etkili olurken (p0.05). Özanlayış puanlarında ise ön test-son arasında artış görülmekle beraber, tüm zaman noktalarında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak, Bilinçli Farkındalığa Dayalı Stres Azaltma Girişimi'nin çocuk hemşirelerinin psikolojik dayanıklılığı üzerinde etkili olduğu görüldü Hemşirelerde iş ile ilgili stresi azaltmak ve dayanıklılığı artırmak için bu girişimin hemşirelik eğitimi ve hastanelerde kurum içi eğitimin bir parçası olması önerilir.
Özet (Çeviri)
This experimental study with a randomized control group was carried out to assess the effect of the Mindfulness Based Stress Reduction Intervention on the psychological resilience of pediatric nurses. The population of the research consisted of 56 nurses working in a pediatric hospital within the body of a state university in İzmir; the sample of the research comprised a total of 29 servis nurses. Of them, 15 were included in the experimental group and 14 were included in the control group. The study data were collected by using“Information Form”,“The Resilience Scale for Adults, ”The Perceived Stress Scale“, ”Interpersonal Reactivity Index“, ”The Self-Compassion Scale“ and ”Participant Group Experience Form". Within the scope of the descriptive statistics, arithmetic mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were used for the analysis of the quantitative data and frequency and percentage values were used for the analysis of the qualitative data. Within the scope of inferential statistics, Shapiro-Wilk, Pearson Chi-square, Mann Whitney U, Repeated Measures ANOVA and t test were used. While the Mindfulness Based Stress Reduction Intervention was effective in increasing psychological resilience and reducing stress in the experimental group (p 0.05). Although the self-compassion scores obtained at the pre-test were higher than were those obtained at the post-test, there were no statistically significant differences between the scores obtained at all the measurements (p> 0.05). In conclusion, it was observed that the Mindfulness Based Stress Reduction Intervention was effective on the psychological resilience of the participating pediatric nurses. It is recommended that Mindfulness-Based Stress Reduction interventions should be a part of the nursing education and in-service trainings in hospitals to reduce work-related stress and to increase resilience in nurses.