Bilinçli farkındalık temelli stres azaltma girişiminin yoğun bakım hemşirelerinde psikolojik dayanıklılık ve iyi oluşa etkisi
The effect of the mindfulness based stress reduction intervention on psychological resilience and well-being of intensive care nurses
- Tez No: 789589
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Girişimi'nin, yoğun bakım hemşirelerinde psikolojik dayanıklılık ve iyi oluş üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test, son test, izlemli randomize kontrollü araştırma olarak gerçekleştirildi. İstanbul'da bir vakıf hastanesinin yoğun bakım ünitesinde görev alan 44 hemşireden oluşan araştırma örneklemi, girişim (22 katılımcı), kontrol (22 katılımcı) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Veriler;“Bilgi Formu”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ile toplandı. Veri analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, medyan ve maksimum gibi tanımlayıcı testler kullanıldı. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile incelendi. Nicel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki fark normal dağılıma sahip ölçümlerde bağımsız örneklem t, normal dağılıma sahip olmayanlar için Mann Whitney U, ikiden fazla bağımlı yapıda ölçümün karşılaştırılmasında normal dağılıma sahip olan ölçümler için tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA), normal dağılıma sahip olmayanlar için Friedman analizi uygulandı. Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Girişimi'ne katılan hemşirelerin Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği toplam puanında girişim sonrası ve izlem aşamasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05). Aile Uyumu alt boyut puanı her iki grupta zaman içinde ve gruplar arasında farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research has conducted to determine the effect of the Mindfulness Based Stress Reduction Intervention on the psychological resilience and psychological well-being of intensive care nurses. It is a randomized controlled trial with its pre-test, post-test, and surveillance. Forty four nurses, who work in an intensive care unit of a foundation hospital in Istanbul, were included in the study. The participants were divided into two groups as an intervention group (n:22) and a control group (n:22). Data was collected by using“Information Form”,“Resilience Scale for Adults, and ”Psychological Well-Being Scale". In the analysis of data, descriptive tests such as number, percentage, mean, standard deviation, minimum, median, and maximum were used. The normal distribution of data was analyzed by Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests. In the comparison of quantitative data, the difference between two groups is independent sample t for normally distributed measurements, Mann Whitney U for non-normally distributed measurements, analysis of variance for repeated measures (ANOVA) for normally distributed measurements for comparing more than two dependent measurements, Friedman for non-normally distributed measurements analysis was applied. When two groups were compared with their total score of the 'Resilience Scale for Adults' after the intervention and during the surveillance, a statistically significant difference was found (p0.05). However, the mean scores according to time in the intervention group were higher. There was no statistically significant difference between two groups in order to the Family Cohesion sub-dimension scores (p>0,05).