Nanofrustulum shiloi ve Scenedesmus obliquus türlerinin farklı koşullarda karotenoid üretim potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of carotenoid production potentials of Nanofrustulum shiloi and Scenedesmus obliquus species under different conditions
  1. Tez No: 728651
  2. Yazar: DİLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çeşitli biyolojik aktiviteleri sayesinde özellikle sağlık alanında kullanılabilecek mikroalgal karotenoidlerden loroksantin ve fukoksantin miktarının farklı koşullar denenerek artırılmasının ve bu koşulların mikroalgal biyokütle üzerindeki etkisinin belirlenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Fukoksantin miktarının takibi Nanofrustulum shiloi türü ile, loroksantin miktarının takibi Scenedesmus obliquus türü ile yapılarak farklı koşullar altındaki karotenoid değişimleri belirlenmiştir. Işık şiddeti, havalandırma hızı, azot türü ve oksidatif stres her iki mikroalg türündeki karotenoid miktarlarının değişimlerinin takibinde seçilen parametrelerdir. Değişen koşullarda elde edilen veriler göz önünde bulundurularak her iki mikroalg türü için en yüksek miktarda karotenoid üretiminde gerekli optimum koşullar belirlenmiş ve panel fotobiyoreaktörlerde optimum koşullarda büyük ölçekli üretime geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to increase the amount of loroxanthin and fucoxanthin, which are microalgal carotenoids that can be used especially in the field of health thanks to their various biological activities, by trying different conditions and to determine the effect of these conditions on microalgal biomass. Carotenoid changes were determined under different conditions was followed the amount of fucoxanthin with Nanofrustulum shiloi species, and the amount of loroxanthin with Scenedesmus obliquus species. Light intensity, aeration rate, nitrogen type and oxidative stress are the parameters chosen to monitor the changes in carotenoid amounts in both microalgae species. Considering the data obtained under changing conditions, optimum conditions for the production of the highest amount of carotenoids were determined for both microalgae species and large-scale production was started in panel photobioreactors under optimum conditions.