Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi ve Prasinococcus sp. ekstrelerinin, D274 IBV suşu üzerine antiviral etkisinin araştırılması
Investigation antiviral effects of Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi and Prasinococcus sp., on D274 IBV strain
- Tez No: 727716
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikroorganizmaların içerdiği kimyasal ve biyolojik özelliklere sahip bileşikler önemli tedavi edici etkiye sahiptirler. Tür çeşitliliği konusunda oldukça büyük bir alan kaplayan mikroorganizma olan fitoplanktonlar, birçok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Fitoplanktonlardan olan mikroalgler ve siyanobakteriler içerdikleri önemli bileşikler sayesinde birçok pahalı ve toksik kimyasal kullanılan tedaviye alternatif olarak kullanabilmektedir. Mikroalglerin içeriğinde bulunan yararlı bileşiklerin saflaştırılması veya yoğunlaştırılması üzerine yapılan çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde koronavirüs kaynaklı salgın hastalığın tüm dünyayı etkisi altına almasıyla antiviral etkiye sahip bileşiklere olan ilgi artmıştır. Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi ve Prasinococcus sp. içerdiği bileşiklerden kaynaklı terapötik özelliğe sahip mikrooganizmalardandır. Bu tez çalışmasında Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi ve Prasinococcus sp. mikroorganizmalarının tedavi edici etkilerinden biri olan antiviral etkisi incelenmiştir. Mikroalglerin ve siyanobakterilerin antiviral etkinin belirlenmesi için D274 IBV şusu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The compounds with chemical and biological properties contained in microorganisms have important therapeutic effects. Phytoplankton, which is a microorganism that covers a very large area in terms of species diversity, has been the subject of many scientific studies. Microalgae and cyanobacteria, which are phytoplankton, can be an alternative therapy to many expensive and toxic chemicals due to the important compounds they contain. The number of studies on the purification or concentration of beneficial compounds in microalgae is increasing day by day. Today, the interest in compounds with antiviral effects has increased with the epidemic disease caused by the coronavirus affecting the world. Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi and Prasinococcus sp. are microorganisms with therapeutic properties due to the compounds it contains. In this thesis, the antiviral effect, which is one of the therapeutic effects of Spirulina platensis, Nanofrustulum shiloi and Prasinococcus sp. microorganisms, was investigated. D274 IBV strain was used to determine the antiviral effect of microalgae and cyanobacteria.