Farklı tuz dozlarının marul çeşitlerinin gelişim ve bitki besin madde içeriğine etkisi
Effect of different salt doses on plant growth and mineral contents in lettuce varieties
- Tez No: 728652
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu saksı denemesi bazı marul çeşitlerinde(Yedikule ve Iceberg) farklı tuz (0-50-100-150 mM) konsantrasyonlarının gelişim ve bitki besin maddesi içeriğine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Faktöriyel deneme desenine uygun olarak yönetilen bu çalışma sera koşullarında yürütülmüştür. Belirli bir boya ulaştığında hasat edilen bitkilerde yeşil aksam ve kök kısımlarında yaş ağırlık, yaprak boyu, yaprak eni, yaprak sayısı, atılan yaprak sayısı, kök boğazı çapı ve bazı bitki besin maddeleri içerikleri gibi parametreler ölçülmüş olup tuzluluğun etkileri incelenmiştir. Artan tuz dozlarıyla oluşan tuzluluk sorunu bitki kök uzunluğu dışında bitki gelişiminde önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Bütün bitkilerin yeşil aksam ve kök yaş ağırlıkları, kök boğazı çapı azalmış, atılan yaprak sayısı ise tuzluluk artışıyla birlikte artmıştır. Bununla birlikte tuzluluk arttıkça önemli besin maddelerinden N, K, Mg, Cu, Zn, Mn içerikleri önemli ölçüde azalmış, Na içeriği ise artmıştır. Bu çalışma sonuçlarına dayanarak tuzluluğun marul bitkisinin gelişimini ve beslenmesini önemli düzeyde azalttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This potting experiment was conducted to study the effects of different salt concentrations(0-50-100-150 mM) on development and plant nutrient content in some lettuce varieties(Yedikule and Iceberg).This study, which was managed in accordance with the factorial experiment pattern, was conducted in greenhouse conditions. Parameters such as stem and root parts age, leaf height, leaf width, number of leaves, number of leaves discarded, root throat diameter and some plant nutrients contents were measured in plants harvested when a certain height reached and the effects of salinity were examined. The salinity problem caused by increasing salt doses has caused significant changes in plant development other than plant root length. Stem and root wet weights, root throat diameter of all plants decreased, and the number of discarded leaves increased with the increase in salinity. Besides that, as the salinity increased, the N,K,Mg,Cu,Zn,Mn content of important nutrients decreased significantly, while the Na content increased. Based on the results of this study, we can say that salinity significantly reduces the development and nutrition of the lettuce plant.