Teniste yer vuruşlarının nöromekanik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of groundstrokes in tennis with neuromechanical methods
- Tez No: 728655
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; tenis oyuncularının, sabit hız ile (72-75 km/s) gelen toplara gerçekleştirdikleri başarılı (yüksek, düşük) ve başarısız (net, dışarıda) forehand vuruşlarının dört vuruş fazı (hazırlık, geriye savurma, ileri savurma ve tamamlama) sırasında sergiledikleri algı-tepki zamanı, kinematik ve kassal aktivasyon değerlerinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını kulüp seviyesinde tenis oynayan ve ulusal turnuvalara katılım sağlayan orta seviyedeki 12 gönüllü erkek tenis oyuncusu oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında katılımcıların antropometrik verilerinin toplanması için Dual-Enerji X-ray Absorbsiyometri (DEXA) yöntemi [Lunar Progidy, ABD], görüntü kaydı için yarı-infrared görüntü yakalama sistemi [Qualisys, İsveç], ve kassal aktivasyon analiz için ise 16 kanallı kablosuz Elektromiyografi (EMG) sistemi [Delsys, ABD] kullanılmıştır. Oyuncular; üzerlerine yerleştirilmiş 16 adet EMG elektrotu ve 52 adet işaretleyici ile karşı kortta bulunan top atma makinesinin gönderdiği toplara 10 vuruş gerçekleştirmişlerdir. 5 zaman noktasının belirlenmesi ile oluşturulan 4 vuruş fazı ve dışarıda, net, düşük ve yüksek puan olarak belirlenen 4 top performansı etkileşimi açısından tüm kinematik ve EMG verileri analiz (İki Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA) edilmiştir. Araştırmada top performansı temel alındığında kassal aktivasyon, zamanlama ve kinematik bileşenlerin vuruş performansına göre farklılık gösterdiği ancak toplam vuruş zamanlarında istatistiki açıdan bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perception-reaction time, kinematics and muscular activation strategies of tennis players during the four stroke phases (preparation, back swing, forward swing and follow through) of successful and unsuccessful forehand strokes to the balls coming with a constant speed (72-75 km/h). The participants of the research were 12 volunteer male tennis players who play at club level and participate in national tournaments. Dual-Energy X-ray Absorbsiometry (DEXA) system [Lunar Progidy, USA] for collecting anthropometric, semi-infrared Motion Capture system [Qualisys, Sweden] for motion capture, and 16-channel wireless Electromyography (EMG) system [Delsys, USA] for muscle activation analysis were used during the data collection process. Players equipped with a total of 16 EMG electrodes and 52 reflective markers and then performed 10 strokes to the balls sent by the ball throwing machine placed on the opposite side of the court. All kinematic and EMG data were analyzed (Two-Way Repeated Measures ANOVA) in terms of 4 stroke phases created by the determination of 5 time points and 4 ball performance interaction determined as aut, net, low and high strokes. Based on ball performance in the study, it was concluded that muscular activation, timing and kinematic components differed according to stroke performance, but there was no statistical difference in total stroke times.