Camellia sinensis ekstraktının lactobacillus plantarum ve escherichia coli gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of camellia sinensis extract on growth of lactobacillus plantarum and escherichia coli
- Tez No: 728656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; Camellia sinensis (yeşil çay) bitki ekstraktının Escherichia coli ve Lactobacillus plantarum gelişimi üzerine etkilerini incelemek; minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) değerlerini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmada incelen yeşil çay ekstraktı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı bir markadan seçilmiştir. Patojen bir bakteri olan E. coli ve probiyotik bir bakteri olan L. plantarum üzerine gelişimi Broth mikrodilüsyon yöntemi ile incelenmiş, buna göre ekstraktın MİK ve MBK değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study; to examine the effects of Camellia sinensis (green tea) plant extract on the growth of Escherichia coli and Lactobacillus plantarum; it is to determine the minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBK) values. Material and Method: The green tea extract examined in the study was selected from a brand approved by the Republic of Turkish Ministry of Agriculture and Forestry. The growth on the pathogenic bacterium E. coli and the probiotic bacterium L. plantarum were investigated by Broth microdilution method. Accordingly, MIC and MBK values of the extract were determined.