Kütahya Sancağı'nda timar sisteminin uygulanması (1466-1654)
Implamention of ti̇mar system in Kütahya Sanjak (1466-1654)
- Tez No: 728681
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 735
Özet
Kütahya Sancağı'nda timar sisteminin uygulanma biçimi üzerinde yaptığımız bu araştırmada, Osmanlı İmparatorluğu'nda değişim ve dönüşüm dönemi olarak nitelendirilen 1466 ile 1654 yılları esas alınmıştır. Bu sınırlamanın belirlenmesinde çalışmamızın ana kaynaklarını oluşturan tahrir ve timar ruznamçe defterlerinin tutulduğu tarihler dikkate alınmıştır. Çalışmamız, devlet sipahi ve halk etrafında şekillenen timar sistemindeki değişim ve dönüşüm sürecini konu edinmektedir. Çalışma, timar sisteminin Kütahya Sancağı özelinde iş emek ve üretim gücüne hâiz vergi mükellefi olan halk, sosyal denge ve adalete yönelik bir yönetim zihniyetini esas alan devlet, askeri yararlılığa binaen kazandığı tasarruf sahalarından vergi toplamakla yükümlü olan sipahinin, iç ve dış faktörler çerçevesinde maruz kaldığı değişim ve dönüşüm sürecine adaptasyonunu esas alır.
Özet (Çeviri)
In this research we conducted on the application of the timar system in the Sanjak of Kütahya, the years between 1466 and 1654, which are described as the period of change and transformation in the Ottoman Empire, were taken as basis. In determining this limitation, the dates when the tahrir and timar consent books were kept, which are the main sources of our study, have been taken into account. Our study focuses on the process of change and transformation in the timar system, which is shaped around the state sipahi and people. The study shows that the timar system is a taxpayer with labor, labor and production power in Kütahya Sanjak, the state based on a management mentality aimed at social balance and justice, and the sipahi, who is obliged to collect taxes from his savings fields based on military utility, is exposed to internal and external factors. It is based on its adaptation to the change and transformation process.