Anonim şirketlerde genel kurul kararlarına karşı iptal davası açabilecek kişiler
The persons who may file a suit for annulment against general assembly resolutions in joint stock companies
- Tez No: 728682
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİYE YANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk Ticaret Kanunu'nun genel iptal sebeplerini düzenleyen 445. maddesinde, genel kurul kararlarının; kanuna, esas sözleşme hükümlerine veya dürüstlük kuralına aykırı olması halinde kararın iptal edilebilirlik yaptırımıyla karşı karşıya kalabileceği öngörülmüştür. Genel kurul kararlarına karşı iptal davası açabilecek kişiler ise Türk Ticaret Kanunu'nun 446. maddesinde sayılmıştır. Söz konusu maddede iptal davası açabilecek kişilerin yanı sıra iptal davasına sebebiyet verebilecek usulî aykırılıklar da belirtilerek bir dizi iptal sebebi daha sıralanmıştır. Dolayısıyla iptal sebepleri ve aykırılık halleri araştırılmaksızın iptal davası açabilecek kişilerin tespit edilmesi mümkün değildir. Belirli şartları taşımaları veya kanunda zikredilen yükümlülükleri yerine getirmeleri halinde Kanun Koyucu tarafından iptal davasının potansiyel davacıları olarak pay sahipleri, yönetim kurulu, yönetim kurulu üyeleri ve Sermaye Piyasası Kurulu gösterilmiş olup bu kişilere oy çokluğunu elinde bulunduran hissedarların aldığı maddi hukuka ve usul hukukuna aykırı kararlara karşı koyabilme fırsatı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is stipulated in Article 445 of the Turkish Commercial Code, which regulates the general reasons for annulment, that the resolutions of the general assembly may be subject to a sanction of annulability if it is against the law, the provisions of the articles of association or the rule of good faith. The persons who may file a suit for annulment against the resolutions of general assembly are listed in article 446 of the Turkish Commercial Code. In the aforementioned article, in addition to the persons who may file a suit for annulment, a series of procedural violations that could lead to annulment case have been listed as well. Therefore, it is not possible to determine these persons without evaluating the violation instances and reasons for annulment. The shareholders, board of directors, members of the board of directors and the Capital Markets Board have been enacted by law-maker as potential plaintiffs of the annulment suit in the event that certain conditions or the obligations specified in the law are fulfilled; hereby the opportunity of being in opposition to the decisions taken by shareholders holding the majority of votes was provided.