Trichoderma ve bitki sukroz taşıyıcıları arasındaki etkileşimin Arabidopsis thaliana'nın kuraklık stres cevabındaki rolü
The role of sucrose transporters in the interaction of Arabidopsis thaliana with Trichoderma
- Tez No: 728708
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIM HEDİYE ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bitkiler yaşadıkları bölgelerde çeşitli streslere maruz kalmaktadırlar. Kuraklık stresi bu stres koşullarından en hasar verici olanıdır. Trichoderma faydalı mantarları ise bitki gelişimi ve antioksidan savunma sistemlerini iyileştirmede etkin bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada Trichoderma citrinoviride uygulamasının hem normal şartlarda hem de kuraklık stresi altında Arabidopsis thaliana yaban tip Col. ve Suc3 mutantındaki etkileri araştırılmıştır. Arabidopsis thaliana yaban tipi Col. ile Arabidopsis thaliana Suc3 mutantı bitki materyali olarak kullanılmıştır. Bitkiler toprak koşullarında yetiştirildikten sonra hasatları yapılarak fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri belirlenmiştir. Fizyolojik parametreler olarak; rozet çapı,kök uzunlukları, bağıl su içerikleri, Fv/Fm oranı ve klorofil miktarı analiz edilmiştir. Biyokimyasal parametreler olarak ise; lipid peroksidasyonu (TBARS), H2O2 içeriği, antioksidant enzim/izoenzimleri (katalaz (CAT), peroksidaz (POX), askorbat peroksidaz (APOX), NADPH oksidaz (NOX) ve glutatyon redüktaz (GR)) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are exposed to various stress conditions in their areas. Drought stress is the most damaging of these stress conditions. Trichoderma species have a role in plant growth and treatment of antioxidant defense systems. In this study, the effects of Trichoderma citrinoviride pretreatment in Arabidopsis thaliana wild type Col. and Suc3 mutant under normal and drought conditions were investigated. Arabidopsis thaliana wild type Col. and Arabidopsis thaliana Suc3 mutant were used as plant material. The plants were grown in soil medium and harvested. Then biochemical and physiological parameters were determined. Leaf rosette diameter, root length, relative water content (RWC), Fv/Fm rate, chlorophyll content, were analyzed as physiological parameters. Lipit peroxidation (TBARS), H2O2 content, antioxidant enzymes; catalase (CAT), peroxidase (POX), ascorbate peroxidase (APOX), NADPH oxidase (NOX), glutathione reductase (GR) were analyzed as biochemical parameters.