Prostat kanseri hücre hatlarında yapısal ve sayısal kromozom anomalilerinin saptanması
Detection of structural and numerical chromosome anomalies in prostate cancer cell lines
- Tez No: 728720
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada prostat kanseri hücre hatları olan PC-3 pCW57.1 HMHN1 ve LNCaP pCW57.1 HMHN1 hücre hatları ile çalışma yapılmıştır. Hücre hatlarına doksisiklin uygulaması yapılarak HN1'in ifadesinin artması sağlanmaktadır. Çalışmada HN1 proteininin ifadesinin uyarılarak arttırıldığı hücrelerde BrdU inkorporasyonu ve Anti-BrdU (1:100) işaretlemesi sayesinde S fazında bulunan hücrelerin tespit edilmesi, G1 ve G2 evrelerinde bulunan hücreler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hücreler 2 µg/ml doksisiklin ile 24 saat, 10 µM BrdU ile 4 saat inkübe edilmiştir. Prostat kanseri hücre hatlarında ektopik HN1 proteininin olmasıyla birlikte hücre döngüsündeki G1, S ve G2 evrelerindeki popülasyonların yoğunluğunun değişip değişmediği test edilmiştir. Aynı zamanda kanser hücrelerinde elde edilen sonuçlar doğrultusunda HN1'in ifadesi arttırılmış olan hücrelerde, olmayan hücrelere oranla DNA hasarı varlığı araştırılmıştır. Bu çalışmada hücrenin kromozomal anomaliler doğrultusunda DNA hasarı olabileceği ve BrdU inkorporasyon yönteminin devamında yapılan IF ve akış sitometri deneylerinde HN1'in yüksek ifadesinin olduğu hücrelerde S fazı popülasyonunda anlamlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prostate cancer cell lines PC-3 pCW57.1 HMHN1 and LNCaP pCW57.1 HMHN1 cell lines were studied. Over-expression of HN1 is achieved by applying doxycycline to cell lines. In the study, it was aimed to detect the cells in the S phase of the cell and compare them with the cells in the G1 and G2 phases, thanks to BrdU incorporation and Anti-BrdU (1:100) labeling in cells with and without overexpression of the HN1 protein. Cells were incubated with 2 µg/ml doxycycline for 24 hours and with 10 µM BrdU for 4 hours. With the presence of HN1 protein in prostate cancer cell lines, it was tested whether the cellular density differed in the G1, S and G2 stages of the cell cycle. At the same time, in accordance with the results obtained in cancer cells, the presence of DNA damage was investigated in cells with overexpression of HN1 compared to cells without. In line with this study, it was observed that the cell may have DNA damage in the direction of chromosomal anomalies and there was a significant increase in S phase cells in cells with overexpression of HN1 in IF and Flow experiments performed following the BrdU incorporation method.