Farklı oksin dozları ve yetiştirme ortamlarının deniz börülcesi (Salicornia europaea)'nin kök oluşumu ve fide gelişimi üzerine etkisi
Effect of different auxin doses and growing medium on root formation and seedling development of salicornia (Salicornia europaea)
  1. Tez No: 728721
  2. Yazar: DİLAN YORĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖRÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında; deniz börülcesi (Salicornia europaea) bitkisinde kök oluşumu ve fide gelişimi üzerine uygun ortamların (%100 torf, %50 perlit ve %50 torf + %100 perlit) tespiti ve farklı hormon dozlarının (0,3 mg/L NAA, 0,6 mg/L NAA, 0,6 mg/L IAA, 0,3 mg/L IAA) etkileri araştırılmıştır. Deniz börülcesi bitkisinden eşit uzunlukta sürgünler alınıp, hormon dozları uygulanarak yetiştirme ortamlarında köklendirilmesi sağlanmıştır. Araştırma sonucunda incelenen özelliklere göre; kök sayısı, gövde boyu, gövde çapı, yandal sayısı, boğum sayısı, kuru ve yaş ağırlık özellikleri bakımından %100 perlit ortamında en yüksek değerler elde edilirken; kök uzunluğu, kök çapı, kök hacminin ise en iyi sonuçları %50 torf + %50 perlit ortamında verdiği gözlemlenmiştir. Öte yandan hormon dozları bakımından 0,3 mg/L NAA seviyesinde kök sayısı, kök uzunluğu, kök hacmi, bitki boyu, yan dal sayısı, boğum sayısı, yaş ve kuru ağırlık bakımından en yüksek değerler gözlemlenirken; kök çapı ve gövde çapı 0,6 mg/L IAA'da en yüksek verimler elde edilmiştir. Sonuç olarak deniz börülcesi bitkisinin köklendirme ve fide gelişiminde en iyi yetiştirme ortamının %100 perlit, en başarılı hormon dozlarının 0,3 mg/L NAA ile 0,6 mg/L IAA olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; effects of different ratio mix media (%100 peat, %50 perlite and %50 peat + %100 perlite) and the different hormone doses (0.3 NAA, 0.6 NAA 0.6 IAA, 0.3 IAA) on root formation and seedling development of salicornia (Salicornia europaea) has been researched. Equal length shoots were taken from the Salicornia plant and rooted in growing media by applying hormone doses. According to the characteristics examined as a result of the research; while the highest values were obtained in %100 perlite medium in terms of root number, plant height, stem diameter, number of lateral branches, number of nodes, dry and fresh weight characteristics; root length, root diameter, and root volume were observed to be in %50 peat + %50 perlite medium. On the other hand, in terms of hormone doses, the highest values were observed in terms of root number, root length, root volume, plant height, number of lateral branches, number of nodes, fresh and dry weight at 0.3 mg/L NAA level; root diameter and stem diameter, the highest yields were obtained at 0.6 mg/L IAA. As a result, it was determined that the best growing medium for rooting and seedling development of the Salicornia plant was %100 perlite, and the most appropriate hormone dose was 0.3 mg/L NAA.