Türkiye'de elektronik denetleme sistemleri ile tespit edilen hız aşım oranlarının incelenmesi
Investigation of overspeed ratios determined by electronic detection systems in Turkey
  1. Tez No: 728723
  2. Yazar: SEYİT MERİÇ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Ulaşım, Accidents, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde kentsel alanlardaki nüfus artmaktadır. Bu nüfus artışı ile birlikte hareketlilik artmakta ve dinamik bir yaşam biçimi karşımıza çıkmaktadır. Artan bu hareketlilik, trafik sıkışıklığı, gecikme ve beklemeler, trafik kazaları, çevresel kirlilik gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Teknolojik gelişmeler hayatın her alanında olduğu gibi ulaşımda da hızlı bir ilerleme içerisindedir. Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS); yolculuk sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması, enerji verimliliğinin sağlanması ve çevreye verilen zararın azaltılması gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilen kullanıcı-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişi ile izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmaları içeren sistemlerdir. Bu çalışmada, akıllı ulaşım sistemlerinin bir alt bileşeni olan ve Türkiye'de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Ek 16'ncı maddesi kapsamında kurulan Elektronik Denetleme Sistemleri'nin (EDS) imalat sürecinden son kullanıcı seviyesine kadarki prosedürleri incelenmekte, EDS'lerin hız ihlallerine yönelik etkisi ortaya konulmakta ve İstanbul ili Küçükçekmece ilçesi EDS verileri analiz edilmektedir. Çalışmada sabit veri aktarım noktalarından elde edilen verilerle tespit edilen hız aşım oranlarının araç türlerine göre dağılımı incelenerek, araç kullanım amacına ve haftanın günlerine göre etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In these days, the population is increasing in urban areas. With this population growth, the mobility increases and a dynamic way of life emerges. This mobility causes problems such as traffic congestion, delays, traffic accidents, environmental pollution. Technological developments are making rapid progress in transportation as in all areas of life. Intelligent Transportation Systems (ITS) include monitoring, measuring, analyzing and controlling mechanisms with versatile data exchange between user-vehicle-infrastructure-center. The System has been developed for purposes such as reducing journey times, improving traffic safety, using existing road capacities effectively and efficiently, ensuring energy efficiency and reducing environmental damage. In this study, the procedures of Electronic Detection Systems from manufacturing process to end-user operations are examined. Electronic Detection System is a component of intelligent transportation systems and the system is established in Turkey within the scope of Article 16 of the Highway Traffic Law No. 2918. The data obtained from İstanbul – Küçükçekmece district and the effect of EDS on speed violation have been analyzed. In the study, the distribution of vehicle types with overspeed rates were examined according to vehicle types, vehicle usage purposes and days of the week.