Acil servise araç içi trafik kazası nedeniyle başvuran hastalarla motosiklet kazası ile başvuran hastaların maliyet açısından karşılaştırılması
Cost comparison of patients admitting to emergency department with car accidents and patients admitting with motorcycle accidents
- Tez No: 728748
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Kazalar, Trafik, Emergency Medicine, Accidents, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde travmalar gelişmiş ülkelerde önemli ölüm sebeplerinden birisidir. Trafik kazalarının yeri de travma nedenli ölümler arasında azımsanamayacak düzeydedir. Her yıl trafiğe yeni katılan araç sayısının artması dolaylı olarak trafik kazalarının sayısını ve buna bağlı ölüm-yaralanmaları da arttırmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bu kazalara bağlı maddi ve manevi hasar boyutu küçümsenmeyecek boyuttadır. Günümüzde yakıt pahalılığı, park yeri sorunu, işletim maliyetleri ve pratiklik gibi nedenler insanları motosiklet kullanımına yöneltmiştir. Bu sebeple son yıllarda motosiklet kazaları hızla artmaktadır. Motosiklet sürücülerinin kaza anında otomobil sürücüleri kadar korunaklı olmadığı inkar edilemez bir gerçekliktir. Bu tez çalışmamızda araç içi trafik kazası ve motosiklet kazası nedeniyle acil servise başvuran hastaların hastane hizmet maliyetlerinin sağlık politikalarımızı ve yatırımlarımızı belirlemede ki rolünü ve bu verilerin acil servise sağlayacağı faydaları saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir klinik çalışma olarak dizayn edildi. 01/01/2021- 01/07/2021 tarihleri arasında araç içi trafik kazası veya motosiklet kazası ile başvuran kazazedeler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, acil servise başvuru şekilleri, kazanın türü, tramvaya uğrayan vücut bölgesi, yapılan görüntülemeler, girişimsel işlemler, istenen konsültasyonlar, hasta sonlanım şekli, acil serviste kalış süreleri ve toplam maliyet verileri(Türk lirası) çalışma formuna kaydedildi. Hastaların seçiminde hastane otomasyon sistem verileri kullanıldı. Bu verilere göre 41 farklı ICD kodu almış hasta grubu taranarak toplamda 703 hasta toplandı, bunlardan 40 tanesi kriterleri karşılamadığı için çalışmadan çıkartıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki kadın hastaların yaşlarının erkek hastalardan istatiksel olarak daha yüksek olduğunu tespit ettik. Hastaların acil servise başvuruları incelendiğinde; 369'unun (%55,7) kendi imkanları ile hastaneye gelirken, 294'ünün (%44,3) ise 112 vasıtasıyla hastaneye başvurduğunu tespit ettik. Hastaların 252'sinin (%38) AİTK sonucu yaralandığını, 411'inin ise motor kazası sonucu yaralanma nedeniyle hastaneye başvurduğu tespit ettik. AİTK ile gelen hastaların yaşlarının motor kazası sonucu gelen hastaların yaşlarından istatiksel olarak daha yüksek olduğunu saptadık. Yaralanma şekilleri ile de cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki olup; kadın hastaların daha fazla AİTK ile erkek hastaların ise motor TK nedeniyle acil servislere başvurduğu tespit ettik. AİTK mağdurları daha çok kendi imkanları ile acil servise başvururken, motor TK mağdurlarının daha çok 112 aracılığı ile acil servise başvurduğunu gördük. AİTK hastalarından daha az konsültasyon istenirken, motor TK mağdurlarının daha fazlasından konsültasyon istendiğini tespit ettik. AİTK ile gelen hastaların maliyetlerinin motor TK ile gelen hastalardan istatistiksel olarak anlamlı daha düşük olduğunu saptadık. Sonuç: Çalışmamızda motosiklet kazası nedeniyle başvuran hastaların maliyetleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Motosiklet kazalarının doğası gereği daha ciddi yaralanmalara sebebiyet vereceğinden her hastane bu konuda kendini geliştirmeli ve sistemlerini oluşturmalıdır. Ülke ekonomisine olan yükü azaltacağı, ölümlü-ağır yaralanmalı kazaları önleyeceği düşünülerek kask ve koruyucu ekipman konusunda halk bilinçlendirilmelidir. Güvenli sürüş eğitimleri de daha ulaşılabilir hale gelmeli, gerekirse Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim Trauma-related death is one of the most common causes of death in developed countries. The ranking of traffic accidents among trauma-related deaths cannot be underestimated. As the number of new vehicles joining the traffic increases, traffic accidents and related deaths and injuries are increasing, respectively. The material and moral damage due to traffic accidents in our country and the world is significantly important. Today, reasons such as fuel cost, parking problems, operating costs, and practicality have led people to use motorcycles. For these reasons, motorcycle accidents have been increasing rapidly in recent years. It is an undeniable fact that motorcycle drivers are not as protected as automobile drivers in an accident. In this thesis, we aimed to determine the role of hospital service costs of patients admitted to the emergency department due to in-vehicle traffic accidents and motorcycle accidents in determining our health policies and investments and the benefits of these data to the emergency department. Material and Method Our study was designed as a retrospective observational clinical study. Victims who admitted with in-vehicle traffic accident or motorcycle accident between 01/01/2021 and 01/07/2021 are included. Various data were collected from the patients included in the study. Data on age, gender, application to the emergency department, type of accident, body area exposed to the tram, imaging performed, interventional procedures, requested consultations, the post-emergency status of the patient, length of stay in the emergency room, and total cost (in Turkish Lira) were recorded in the study form. Hospital automation system data were used in the selection of patients. According to these data, a total of 703 patients were collected by scanning the patient group with 41 different ICD codes, and 40 of them were excluded from the study because they did not meet the criteria. Results In our study, we found that the age of female patients was statistically higher than that of male patients. When the patients' applications to the emergency service are examined; We found that 369 (55.7%) of them came to the hospital by their own means, and 294 (44.3%) applied to the hospital by ambulance. We found that 252 (38%) of the patients were hospitalized as a result of in-vehicle traffic accidents, and 411 as a result of traffic accidents. We found that the age of the patients who came from an in-vehicle traffic accident was statistically higher than the age of the patients who came as a result of a traffic accident. There is a significant relationship between injury types and gender; It was determined that female patients applied to the emergency service mostly because of in-vehicle traffic accidents, and male patients due to motorcycle accidents. We have seen that the victims of in-vehicle traffic accidents mostly go to the emergency service by their own means, and the victims of motorcycle accidents mostly go to the emergency service by ambulance. We found that less consultation was requested from patients who had an in-vehicle traffic accident, and more consultation was requested from those who had a motorcycle accident. We found that the costs of the patients who came from an in-vehicle traffic accident were statistically significantly lower than the patients who came by motorcycle. Conclusion In our study, the costs of the patients who applied due to motorcycle accidents were found to be significantly higher. Motorcycle accidents will cause more serious injuries by their nature, every hospital should develop itself and create its systems. Considering that it will reduce the burden on the country's economy and prevent fatal-severe injury accidents, public awareness of helmets and protective equipment should be raised.