SBÜ Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Acil Servise servikal travma ile başvuran olguların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 474606
  2. Yazar: SEVGÜL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Genç insanlarda ölümün en sık nedeni travmatik yaralanmalardır. Servikal yaralanmalar travmadan sonra meydana gelen önemli yaralanmalara sebebiyet vere-bilir ve zayıf fonksiyonel sonuçlarla iliĢkilidir. Akut servikal spinal kord yaralanma-sının etyolojisinin bilinmesi risk altındaki özel grupların tanımlanmasına ve koruyu-cu çözüm önerilerinin oluĢturulmasına katkı sağlayabilir. Biz bu çalıĢma ile servikal travmada etyolojik faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Sağlık Bilimleri Üniversitesi HaydarpaĢa Numune Sağlık Uygulama AraĢtır-ma Merkezi Acil servisine 2009-2016 yılları arasında servikal yaralanma ile baĢvu-ran hastaları retrospektif olarak inceledik. Hastalar ASIA A-E'ye kadar spinal yara-lanmaları açısından gruplara ayrıldı. Ayrıca demografik verileri, yaralanma meka-nizması, yaralanma mevsimi, tedavi, hastanede kalım süresi, verilen tedavi ve morta-lite kaydedildi. Kategori değiĢkenlerin analizi için kikare testi yapıldı. Parametrik veriler ise student t test ile analiz edildi. ÇalıĢmamızda 168 olgunun 73'ü (% 43) 18-45, 50'si (%29) 46-65 yaĢ aralı-ğında iken 45 (%26) olgunun 65 yaĢ üzerinde olduğunu tespit ettik. Ayrıca 168 olgu-nun 116'sının (%69) erkek, 52'sinin (%30) kadın olduğunu saptadık. ÇalıĢmamızdaki 168 olgunun, 48'i (%28) yüksekten düĢme, 41'i (%24) aynı seviyeden düĢme, 16'sı (%9) araç dıĢı trafik kazası, 40'ı (%23) araç içi trafik kazası, 4'ü (%2) motorsiklet kazası, 19'u (%11) diğer sebeplerden kaynaklandığını tespit ettik. iii ÇalıĢmamızdaki 168 olguda, 137'sinde (%81) fraktür, 20'sinde (%11) servi-kal dislokasyon, 11'inde (%6) fraktür ile birlikte dislokasyon olduğunu saptadık. ÇalıĢmamızdaki 168 olgunun, 74'ünde (%44) nörolojik defisit mevcutken, 94'ünde (%55) hastada nörolojik defisit olmadığını gözlemledik. ÇalıĢmamızdaki 168 olgunun, 14'ü (%8) ASIA A, 8'i (%4) ASIA B, 23'ü (%13) ASIA C, 28'i (%16) ASIA D ve 95'nin (%56) ASIA E olduğunu saptadık. Travma mekanizmaları ile yaĢ grupları, cinsiyet ve ASIA A,B,C,D,D,E arasında ista-tiksel olarak anlamlı bir iliĢki saptamadık Yüksekten düĢmeler çalıĢmamızda servikal yaralanmaların en sık nedeni ola-rak gözlenmiĢtir. En sık ikinci neden ise düĢmelerdi. Aynı seviyeden düĢmeler yaĢlı popülasyonda en sık servikal yaralanma nedeniydi. ġehir iliĢkili faktörler servikal travma epidemiyolojisinde önemli değiĢikliğe neden olmaktadır. YaĢlanan popülasyonunda servikal travma epidemiyolojisinde değiĢikliklere ve prevalansında artıĢa neden olmaktadır. Sonuç olarak Ģehir iliĢkili faktörler servikal travma epidemiyolojisinde deği-Ģikliklere neden olmaktadır. YaĢlanan popülasyon servikal travma epidemiyolojisin-de modifikasyonlara ve prevelansında artıĢa neden olacağı beklenmelidir. Buna yö-nelik koruyucu önlemlerin geliĢtirilmesi servikal travmanın oluĢumunu azaltıcı etki sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Patients admitted to emergency department of Haydarpasa Numune Training and Research Hospital due to spinal trauma between 2009 and 2016 were analysed retrospectively. Patients were divided to groups from ASIA A to ASIA E. Age, gen-der, admission date, injury mechanism, data of servical spinal injury, management, lenght of stay and mortality were recorded. Parametric data was analysed with stu-dentttest and categorical data was analysed with chi-square test. High falls were the most common cause of spinal injuries in the study group. Second common cause of injury was falls.Fall from the same level was a common injury mechanism in the elderly. City related factors cause changes in the epidemiology of servical trauma. Aging population will cause increasesinthe prevelance and changesinthe epidemio-logy of servical trauma.