Acil servise başvuran biliyer ve non biliyer akutpankreatit tanılı hastalarda immatür granülositde ğerinin hastalığın şiddeti ve mortalitesini göstermedeki prediktif değeri
The predictive value of immature granulocyte value in showing the severity and mortality of the disease in patients with biliary and non-biliary acute pancreatitis admitted to the emergency department
  1. Tez No: 728747
  2. Yazar: SEMA KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Hematoloji, Emergency Medicine, Gastroenterology, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit (AP) pankreasın akut bir inflamatuar süreci olup, hastalığın mortalite oranları hastalığın şiddeti ve gelişen komplikasyonlara bağlı olarak %3-17 arasında değişebilmektedir. Akut pankreatit etiyolojisi incelendiğinde vakaların %40-60'ını safra taşına bağlı pankreatit, %10-20'lik kısmını alkole bağlı pankreatit, %5-10'luk kısmını hipertrigliseridemiye bağlı pankreatit vakaları oluşturmaktadır. Hastalığın şiddetini saptamak için günümüzde birçok sınıflama kullanılmaktadır. Ranson kriterleri, APACHE 2 skorlaması, BISAP skorlaması ve Balthazar BT skorlaması gibi birçok skorlama bulunmaktadır. Ancak bu skorlamalar hala hastalığın şiddetini hastanın acil servise ilk başvurusunda ön görmek için yeterli değildir. Bu nedenle AP olgularını tanı anında ileride gelişebilecek şiddetli hastalığı öngörebilecek parametreleri arayış devam etmektedir İmmatür granülositin sepsis, akut pankreatit, akut apandisit, akut perikardit gibi birçok hastalıkta inflamasyonu gösteren bir belirteç olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada immatür granülositler ve diğer hemogram parametrelerinin erken dönemde akut pankreatit hastalarında şiddetli hastalığı, hastane içi ve kısa dönem mortaliteyi öngörmede değerliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir klinik çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya acil servise başvuran ve akut pankreatit tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Çalışma 01/01/2017- 31/12/2021 tarihleri arasında acil servise başvuran akut pankreatit tanısı almış hastaların hastane bilgi yönetim sisteminden (PANATES bilgi sistemi), verileri taranarak kayıt altına alınmıştır. Çalışmada acil servise başvuran hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık bilgisi, , hemoglobin, hematokrit düzeyi, beyaz küre sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, trombosit sayısı, kırmızı kan hücresi dağılım genişliği(RDW), ortalama trombosit volümü(MPV), kreatin, amilaz, lipaz, Laktat dehidrogenaz(LDH), C-reaktf protein(CRP), BUN(kan üre nitrojen), aspartat aminotransferaz(AST), alanin aminotransferaz(ALT), yapılan görüntüleme sonuçları (bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi), konsültasyon bilgileri, yatış bilgileri, yatış yeri, yatış süresi ve klinik sonlanım bilgisi, kısa dönem mortalite bilgisi bakılarak kayıt altına alındı. Çalışmada 2017 ocak ayından itibaren 2021 aralık ayı sonuna kadar acil servise başvuran akut pankreatit tanısı girilen 542 hasta tarandı. Hastaların 430'u kriterleri karşıladığı için çalışmaya alındı. Bulgular: İmmatür granülosit yüzdesinin mortalite ve hastalığın şiddeti için istatistiksel olarak anlamlı olmadığını tespit ettik. Hastaları pankreatit etyolojisine göre bilier-nonbilier olarak gruplandırdığımızda; cinsiyet ile pankreatit grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu saptadık. Kadın hastalarda beklenenden daha fazla bilier pankreatit hastası tespit edilirken, erkek hastalarda nonbilier pankreatit tespit edildiğini gördük. Pankreatit türlerine göre hastaları gruplandırdığımızda ise; bilier pankreatit hastalarının yaş ortalamasının non bilier hastalardan istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek olduğunu tespit ettik (p=0,013). Non bilier pankreatit hastalarda lenfosit ve yatış süresi bilier pankreatit hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksektir. Bilier pankreatit hastalarında ise glukoz, AST, ALT, amilaz, lipaz, LDH ve PLR değerlerinin non bilier pankreatit hastalarından anlamlı daha yüksek olduğunu tespit ettik Mortalite durumuna göre yapılan gruplandırmada ise; mortalite görülen grubun yaş ortalaması mortalite görülmeyen guruba göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek tespit ettik (p=0,012). Lenfosit değeri mortalite görülen grupta mortalite görülmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı daha düşük olarak saptadık. Hastaların 1 aylık mortaliteleri incelendiğinde ise; 7 (%1,6) hastanın exitus olduğunu, 423 (%98,4) hastada ise 1 ay içinde mortalite görülmediğini saptadık. Baltazar şiddet indeksine göre hastaları gruplandırdığımızda hastaların 366'sı (%85,12) hafif, 61'i (%14,19) orta ve 3'ü (%0,69) ağır grupta değerlendirildi. Gruplar arasında değişkenlerin analizinde; hgb, WBC, Nötrofil, yatış süresi ve balthazar şiddet indeksinde anlamlı farklılık tespit ettik. Sonuç: İmmatür granülosit değeri özellikle hafif tablodaki akut pankreatit hastalarında hastalığın şiddeti ile mortalite süreci hakkında öngördürücü değere sahip değildir. Balthazar bt şiddet indeksi akut pankreatit hastalarında acil serviste hastalığın şiddetini ön görmede kullanılabilir. Lenfosit sayısındaki azalma mortalite ve uzun süreli hastane yatışı için bir belirteç olarak değerlendirebilir. Akut biliyer pankreatitte amilaz, lipaz, AST, ALT değerleri non biliyer pankreatit hastalarından daha yüksektir. Bu durum görüntüleme yapılamadığı durumlarda etyolojiyi belirlemede yardımcı olabilir. Akut pankreatit hastalarında acil servise ilk başvuruda hastalığın şiddetini ön görmede beyaz küre sayısı ve nötrofil sayısı kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Acute pancreatitis (AP) is an acute inflammatory process of the pancreas and the mortality rate of the disease can vary between 3-17% depending on the severity of the disease and complications. When the etiology of acute pancreatitis is examined, 40-60% of the cases are due to gallstones, 10-20% are alcohol-related pancreatitis, 5-10% are pancreatitis due to hypertriglyceridemia. Today, many classifications are used to determine the severity of the disease. Many scorings are available, such as Ranson criteria, APACHE 2 scoring, BISAP scoring, and Balthazar CT scoring. However, these scores are still not sufficient to predict the severity of the disease at the patient's first admission to the emergency department. Therefore, the search for parameters that can predict future serious disease in AP patients continues at the time of diagnosis. Immature granulocyte is thought to be a marker of inflammation in many diseases such as sepsis, acute pancreatitis, acute appendicitis and acute pericarditis. In this study, it was aimed to investigate the value of immature granulocytes and other hemogram parameters in the early period in predicting severe disease, in-hospital and short-term mortality in patients with acute pancreatitis. Material and Method: Our study was designed as a retrospective observational clinical study. Patients admitted to the emergency department and diagnosed with acute pancreatitis were included in the study. The data of the patients who applied to the emergency department with the diagnosis of acute pancreatitis between 01/01/2017-31/12/2021 were scanned from the hospital information management system (PANATES information system) and recorded. Age, sex, additional disease information, hemoglobin, hematocrit level, white blood cell count, neutrophil count, lymphocyte count, platelet count, red blood cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), creatine, amylase, lipase, Lactate dehydrogenase (LDH), C-reactive protein (CRP), BUN (blood urea nitrogen), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), imaging results (computed tomography, ultrasonography), consultation information, hospitalization information, length of stay, clinical outcome, and short-term mortality were recorded. In the study, 542 acute pancreatitis patients who applied to the emergency department between January 2017 and December 2021 were screened. 430 patients were included in the study because they meet the criteria. Findings We found that the percentage of immature granulocytes was not statistically significant for mortality and disease severity. When we grouped the patients as biliary-nonbiliary according to the etiology of pancreatitis; We found a statistically significant relationship between gender and pancreatitis groups. While more biliary pancreatitis patients than expected were detected in female patients, nonbiliary pancreatitis was detected in male patients. When we group the patients according to pancreatitis types; We found that the mean age of patients with biliary pancreatitis was statistically significantly higher than that of non-biliary patients (p=0.013). Lymphocytes and length of stay were statistically significantly higher in patients with non-biliary pancreatitis than in patients with biliary pancreatitis. We found that glucose, AST, ALT, amylase, lipase, LDH and PLR values were significantly higher in patients with biliary pancreatitis compared to patients with non-biliary pancreatitis. In the grouping made according to death status; we found that the mean age of the group with mortality was statistically significantly higher than the group without mortality (p=0.012). We found that the lymphocyte value was statistically significantly lower in the group with mortality compared to the group without mortality. When the 1-month mortality of the patients was examined; We found that 7 (1.6%) patients died within 1 month and 423 (98.4%) patients did not experience mortality. When we grouped the patients according to the Baltazar severity index, 366 (85.12%) of the patients were evaluated in the mild group, 61 (14.19%) in the moderate group, and 3 (0.69%) in the severe group. In the analysis of intergroup variables; We found significant differences in Hgb, WBC, Neutrophil, length of stay and balthazar severity index. Conclusion The immature granulocyte value does not have a predictive value for the severity of the disease and the mortality process, especially in patients with mild acute pancreatitis. The Balthazar CT severity index can be used to predict disease severity in the emergency room in patients with acute pancreatitis. A decrease in lymphocyte count can be considered as a marker for mortality and long-term hospitalization. Amylase, lipase, AST, ALT values are higher in acute biliary pancreatitis than in nonbiliary pancreatitis patients. This may be helpful in determining the etiology in cases where imaging cannot be performed.