Sanat yönetiminin filmin sinematografisine katkıları
The Aid of the art administration to film cinematography
- Tez No: 72875
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Sinema, görsel bir sanattır. Sinema yaratıcıları iletmek, anlatmak istediklerini onun aracılığıyla kitlelere ulaştırırlar. Başlangıçta, sinemada, anlatımın oluşturulmasında, görsel biçimin önemi çoğu zaman ikinci planda kalmıştır. Ama sinema sanatının gelişimiyle birlikte, filmin oluşumunda teknik-biçimsel yönüyle ilgili kısmın işlevi ve önemi de zamanla artmaya başlamıştır. Sanat yapıtının oluşumunda özün tek başına bir estetik etki yaratmayacağına, estetik etkinin özün gerektirdiği biçimleniş sonucunda etkili olabileceği tartışılmaz bir gerçektir. Dünya sinema tarihi boyunca, hatta günümüzde bile filmin oluşumunda, sanatsal yönüyle ilgili ekiplerin işlevi, kendisine verilen önem dönemlere, ülkelere ve toplumlara göre değişiklik gösterir. Sinemanın çıkış noktası olan ekonomik ve teknik etmenlerin ilerlemesi sonucu, zamanla teknik temellere dayanan çağımızın en güçlü sanat dallarından biri olmuştur. Sinemada filmin oluşumu sırasında kullanılan tüm teknik donanımlar dekor, giysi, aksesuar, ışık gibi, filmin bu yönünü oluşturan sanat ekibi tarafından oluşturulur. Sinemada filmin atmosferinin oluşturulmasında yönetmen-sanat yönetmeninin yaptığı ön-hazırlık çalışması ve filmin tüm yapım aşamasındaki uyumlu, işbirliğine dayalı çalışma, sonuçta; o çalışmanın başarılı olması açısından önemli etki sağlar. Sinema görsel gerçekçiliği ayrıntılarla vurgulayan ve ayrıntılarla zenginleşen bir sanattır. Artık ülkemizde de sinema yaratıcıları içinde sanat yönetmeninin ve sanat ekibinin yer alması ve günden güne öneminin artmasıyla birlikte başlangıçtan beri filmlerde hissettiğimiz atmosfer eksikliği ve inandırıcılıktan uzaklık giderek büyük ölçüde azalmaktadır. Türk Sinemasında, yönetmenin yanında yer alan sanat ekiplerinin işbirliğiyle son yıllarda az da olsa başarılı ürünler ortaya çıkmıştır. Türk Sineması bu olumlu adımlarla birlikte içinde bulunduğu maddi ve teknik imkanları çözümleyerek ilerki dönemlerde hakettiği çağdaş sinema düzeyine ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cinema is a visual art through which cinema makers convey their ideas, views, feelings to people. In the beginning, the visual side, in forming the sense of the film was most of the time of minor importance. However, in the development of the art of cinema, the importance and the function of the visual-technical side in film production increased in time. It is an indisputable reality that the essence can not create an aesthetic effect in the formation of a work of art by itself and the aesthetic effect can only be effective as a result of the formation required by the essence. In the history of cinema, even in our time, the function of the teams related with the artistic side of film production have changed according to the time, countries and societies. Cinema, due to the progress of economical and technical factors which were the starting point, became one of the well known art branches of our time which is based upon technology. The technical equipment such as scenery, costumes, light, accessories used in film making are formed by the art team. The preliminary preparations made by the director and the art director bring the success in creating the atmosphere of the film but what makes the film a success at the end is the co-operation in the team during the film production. Cinema is an art emphasising the visual reality using details and being enriched with details. The lack of atmosphere and unreliability in films have been recently declining in our country too, as a result of the increasing importance of the participation of the art director and art team in cinema making. Recently, the directors of the Turkish Cinema, in co-operation with the art teams, have produced some good films. Turkish Cinema will catch up with the contemporary cinema standards, which it deserves, in the near future by solving the current financial and technical problems.