Bulanık mantığın doğrusal regresyon analizinde kullanılmasına ilişkin bir uygulama
The Using of fuzzy logic for linear regression analysis and application
- Tez No: 72874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Klasik regresyon analizinde oluşturulan regresyon denklemlerindeki katsayılar her zaman kesin ve sabittir. Bununla beraber gerek devlet gerekse firmalar bu kesin modellerle geleceği öngörümlemeye ve tahminlemeler yapmaya çalışırlar. Gerçek yaşamdaki bulanıklıklar nedeniyle problem çözerken keskin modeller yerine geliştirilen bulanık modeller yardımıyla daha reel çözümler bulunabilir. Bu sebeple regresyon modellerine gerçek yaşamdaki bulanıklıkları yansıtmak bizi gerçek yaşamla tutarlı ve doğru tahminlemelere götürecektir. Bulanık mantığın kurucusu Lutfi Zadeh'ten sonra teoriye sahip çıkan H.Tanaka, K.Asai, S., Uejima, A. Kandel, D.Dubois, H. Prade, J. Watada'nin çalışmaları sayesinde birçok alanda uygulama kazandırılmıştır. Bu çalışmada bulanık mantığın tipik bir uygulaması olan bulanık regresyon analizi teorik olarak incelendikten sonra bir un fabrikası verileri kullanılarak tahminler yapılmıştır. Çalışma sonunda bulanık mantığın modellenebilen diğer alanlarda olduğu gibi regresyon analizinde de rahatlıkla uygulanarak işletme üst yöneticilerine farklı karar modelleri verebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The coefficients of regression equation formed in traditional regression analysis are always crips and constant. However, both state and arms are trying to estimate future by using these crips models. When solving problems, since the fuzziness of dairy life real solutions can be found by fuzzy models improved instead of crips models. After the Lutfi Zadeh the founder of fuzzy logic, by the studies of his follewers H. Tanaka, K. Asai, S. Uejima, A Kandel, D. Dubois, H. Prade, J. Watada a lot of applications have been introduced in many fields. In this study, fuzzy regression analysis a typical application of fuzzy logic is theorically examined and then by the data of a flour factory estimations are done. As a result of the study, we showed that as in other modelable fields, fuzzy logic could easily be applied in regression analysis, could give different decision models to superior managers of business. VI