İstanbul'daki aktarlarda en çok satılan bitkisel ürünler üzerine bir inceleme
A review on the best selling herbal product in herbalist in i̇stanbul
  1. Tez No: 728751
  2. Yazar: SEVİNÇ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET ABDULVELİ BOZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan“doğaya dönüş”akımı, bitkisel ürünlerin kullanımlarının büyük bir popülarite kazanmasına yol açmıştır. Tıbbi bitkilerden yararlanarak hastalıkları tedavi etme ve önleme alışkanlığının giderek artması, bitkisel tıbbi ürün ticaretinde giderek yükselen ve değeri sürekli artan bir pazar oluşmasına yol açmıştır. Bu pazarın en önemli ayağını ise aktarlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizin 15 milyondan fazla nüfusa sahip en büyük metropolü olan İstanbul'un aktarlarında en çok hangi ürünlerin satıldığı, destek takviye olarak halkın hangi ürünleri tercih ettiği ve Covid 19 salgınının bitkisel ürünlere talebi nasıl etkilediği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul'un farklı ilçelerinde faaliyet gösteren 100 farklı aktara yüz yüze anket uygulaması yapılmış ve sonuçlar aktarların verdikleri yanıtlara göre analiz edilmiştir. Bulgular: Aktarlarda genel olarak en çok satılan bitki ve bitkisel ürünler ıhlamur, adaçayı, zencefil, zerdeçal, papatya, çörek otu, lavanta, melisa, tarçın olup yaz mevsiminde zayıflamak ve formda kalmayı sağlamak için ise yeşil çay, biberiye, kekik, funda tercih edilmektedir. Bitkisel yağlar olarak daha çok çörek otu yağı, sarı kantaron yağı, susam yağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı satılırken saç ve cilt bakımı için; gül suyu ve yağı, zeytinyağlı sabun, defne sabunu ve bıttım sabunu ilgi görmektedir. Sonuç: Aktarın bitki ve ürünleriyle ilgili içerik ve yan etkilerinin hepsini biliyor olması mümkün değildir. Sık satılan ürünlerin özelliklerini bilmeleri ve müşteriyi bu konuda uyarmaları önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The“return to nature”trend, which has become widespread all over the world and in our country in recent years, has caused the use of herbal products to gain great popularity. The increasing habit of treating and preventing diseases by utilizing medicinal plants has led to the formation of an ever rising and ever increasing, market in the trade of herbal medicinal products. The most important pillar of this market is herbalists. In this study, it has been investigated which products are sold the most in the herbalists of Istanbul, the largest metropolis of our country with a population of more than 15 million, which products are preferred by the people as support supplements and how the Covid 19 epidemic affects the demand for herbal products. Materials and Method: A face-to-face survey was conducted with 100 different herbalists operating in different districts of Istanbul between January 2021 and May 2021, and the results were analyzed according to the answers given by the herbalists. Results: The most popular herbs and herbal products in herbalists are linden, sage, ginger, turmeric, chamomile, black cumin, lavender, lemon balm, cinnamon, and green tea, rosemary, thyme, and heather are preferred in order to lose weight and stay in shape in summer. While mostly black cumin oil, St. John's wort oil, sesame oil, almond oil and coconut oil are sold as vegetable oils for hair and skin care; Rose water and oil, olive oil soap, laurel soap and terebinth soap attract attention. Conclusion: It is not possible to know all of the ingredients and side effects of the plant and its products. It is important that they know the features of frequently sold products and warn the customer about it.