Sinir sistemi rahatsızlıklarında kulanılan tıbbi çaylar
Herbal teas that are used for nervous system diseases
- Tez No: 336822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Psikoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İnsan sinir sistemi tüm organizmalar arasında en kompleks sistemlerden biridir. Sinir sistemi iki ana gruba ayrılmaktadır: merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemi. Merkezi sinir sistemi fonksiyonel ve yapısal olarak tüm sinir sisteminin merkezini oluşturmaktadır. Merkezi sinir sistemi hastalıkları, duygudurum hastalıkları ve nörodejeneratif hastalıklar olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Bu çalışmamızda, sinir sistemi hastalıklarının fazla komplike olması nedeniyle duygudurum hastalıklarından insomni, anksiyete ve depresyon hastalıklarını inceledik. Bu hastalıklardan muzdarip olan hastaların çoğu çeşitli nedenlerle bitkisel tedavilere başvurmaktadır ve tıbbi çaylar en rahat ulaşılabilen bitkisel tedavidir. Bu tezde, insomni, anksiyete ve depresyon hastalıklarında etkili tıbbi çay formülasyonlarını gözden geçirdik. Formülasyonlarda en çok adı geçen droglar Melissae folium, Hyperici herba, Lupuli flos, Valerianae radix, Passiflorae herba ve Lavandulae flos olarak belirlendi. Belirlenen bu altı drogdan Kahramanmaraş ve İstanbul?daki, aktarlar ve eczanelerden örnekler alınarak makroskobik ve mikroskobik incelemeleri yapıldı. Çalışmanın sonucunda, örneklerin birçoğu Avrupa Farmakope?sine göre tıbbi çay olarak kullanıma uygun bulunmamıştır. Çünkü örneklerde birçok yabancı madde, böcek kalıntıları ve küf bulunmuştur. Sonuç olarak; standardize, temiz ve doğru drog bulunamamıştır. Bu konuyla ilgili daha fazla yasal düzenlemelere ve denetime ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The human nervous system is one of the most complex system of any organism. The nervous system has two major divisions: the central nervous sytem and the peripheral nervous system. The central nervous system is the structural and fuctional centre for the entire nervous system. Central nervous system diseases are divided into two categories: mood disorders ve neurodegenerative diseases. Because the central nervous system diseases are so complicated, in this study we examined insomnia, anxiety and depression that are parts of mood disorders. Patient, particularly when suffering from these diseases, may use herbal medicines for a variety reasons. And herbal teas is the most easily accessible form of herbal medicines. In this thesis study, we reviewed the herbal tea formulas that is effective for insomnia, anxiety and depression. Six herbal drugs that are Melissae folium, Hyperici herba, Lupuli flos, Valerianae radix, Passiflorae herba and Lavandulae flos, are commonly used in the formulas. Therefore, we made macroscopic and microscopic examination of these six drog?s samples. Samples were taken from herbalists and pharmacies at Istanbul and Kahramanmaraş, Turkey. As a result of this study, most of samples were not suitable for use in herbal tea according to the European Pharmacopoeia. Because samples had many impurities, remains of insect and mold. Consequently, it is thought that standardized, clean and proper drugs for herbal tea are not available so more legal regulations and audits are required for this subject.