A new method based CNNcombined with genetic algorithm and support vector machine for COVID-19 detection by analyzing X-ray images
  1. Tez No: 728752
  2. Yazar: KARAM MOHAMMED DAWOOD DAWOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
COVID-19, yeni keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yeni tip virüs ve hastalık, Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan salgından önce bilinmiyordu. COVID-19, halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Yaşlı yetişkinler ve diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı ve obezite gibi önceden tıbbi durumları olan kişiler ciddi hastalık ve komplikasyonlar açısından yüksek risk altındadır. Geçen yıl bir bilgisayar bilimcisi, Covid-19'u tespit etmek için çeşitli makine öğrenimi ve derin öğrenme teknikleri kullandı. Bu çalışmada, röntgen testlerini analiz ederek Covid-19'u tespit etmek için verimli Covid-19 tespit çerçevesi sunulmuştur. Önerilen çerçeve tabanlı CNN, genetik algoritma ve DVM sınıflandırıcı ile birleştirilmiştir. Bu çalışmadaki ana katkı, doğru tahmin ve minimum yürütme süresi ile Covid-19'u tespit etmek için CNN'nin genetik algoritma ve SVM ile birleştirilmesidir. Sunulan yöntemi doğrulamak için birkaç senaryo yürütülür. Son olarak, elde edilen sonuçlar bu sorunu çözmek için sunulan çeşitli çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an infectious disease caused by the newly discovered coronavirus. This new type of virus and disease was unknown before the outbreak that emerged in Wuhan, China in December 2019. COVID-19 poses a serious threat to public health. Older adults and people with pre-existing medical conditions such as diabetes, high blood pressure, heart disease, chronic lung disease and obesity are at increased risk for serious illness and complications. Last year, a computer scientist used various machine learning and deep learning techniques to detect Covid-19. In this study, efficient Covid-19 detection framework presented to detect Covid-19 by analyzing x-ray tests. The proposed framework based CNN combined with genetic algorithm and SVM classifier. The main contribution in this study is combining CNN with genetic algorithm and SVM to detect Covid-19 with accurate estimation and minimum execution time. Several scenarios are executed to validated the presented method . Finally, the obtained results compared with several studies presented to solve this problem