Pemetrekset yüklü lipozomların hazırlanması ve karakterizasyon çalışmaları
Preparation and characterization of pemetrexed loaded liposomes
  1. Tez No: 728753
  2. Yazar: SAFİYE KÜBRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY HAMARAT AŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kanser insidansı ve ölüm oranı dünya çapında hızla artmaktadır. Kemoterapi, sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir fakat kemoterapinin toksik yan etkileri, yaşam kalitesi ve sağ kalım oranlarını düşürmektedir. Pemetrekset (PMX), çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılan kemoterapik bir ilaçtır. Lipozomlar, antikanser ilaçların taşınması için benzersiz özelliklere sahiptir. Kitosan ve lipozomların uygun bir kombinasyonu hem sistemin avantajlarını entegre edebilmekte ve hem de dezavantajlarını azaltabilmektedir. Tez kapsamında, PMX etken maddesinin, lipozom formülasyonları hazırlanmış, kitosan (CS) kullanılarak polimerik kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. PMX içeren lipozomlar için optimum ilaç miktarı 6 mg/mL ve ilac yükleme verimi %68,50 olarak belirlenmiştir. Sonuçlara göre kitosan kaplı lipozomların küresel olduğu boyutunun 220±5 nm, PDI değerinin 0,22±0,03, zeta potansiyelinin 23,6±1,40 mV olduğunu göstermiştir. Sonuçlara göre kitosan kaplı lipozomların partikül boyutunun 220±5 nm, polidispersite indeksinin 0,22±0,03 ve zeta potansiyelinin 23,6±1,40 mV olduğu belirlenmiştir. Pemetrekset yüklü kitosan kaplı lipozomlar (CS-PMX-LİP) ve serbest pemetrekset çözeltisi kullanılarak pH 5,5 ve 7,4 ortamlarında ilaç salım çalışmaları gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar sistemin kontrollü salım yaptığını göstermiştir. Sonuç olarak geliştirilen lipozom sistemi, pemetreksetin kontrollü salımı ve terapötik etkini arttırılması için daha ileri çalışmalarda in vitro ve in vivo olarak araştırılma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cancer incidence and mortality are increasing rapidly worldwide. Chemotherapy is a frequently used treatment method, but the toxic side effects of chemotherapy reduce quality of life and survival rates. Pemetrexed (PMX) is a chemotherapy drug used in the treatment of various types of cancer. Liposomes have unique properties for the delivery of anticancer drugs. A suitable combination of chitosan and liposomes can both integrate the advantages of the system and reduce its disadvantages. In this thesis, liposome formulations of PMX active substance were prepared, polymeric coating was carried out using chitosan (CS). The optimum amount of drug for liposomes containing PMX was determined as 6 mg/mL and the drug adsorption efficiency was determined as 68.50%. According to the results, it was determined that the particle size of the chitosan coated liposomes was 220±5 nm, the polydispersity index was 0.22±0.03 and the zeta potential was 23.6±1.40 mV. In vitro drug release tests were carried out at pH levels of 5.5 and 7.4 with pemetrexed- loaded chitosan coated liposomes (CS-PMX-LİP) and free pemetrexed. The results obtained showed that liposomes has a controlled drug release profile. As a result, the developed liposome system has the potential to be investigated in vitro and in vivo in further studies to increase pemetrexed's controlled release and therapeutic effect.