Ekonomik büyüme, ticari açıklık ve bankacılık sektör derinliği ilişkisi: Bir panel veri analizi uygulaması
The nexus of economic growth, trade openness and banking sector depth: An application of panel data analysis
  1. Tez No: 533067
  2. Yazar: İSMAİL DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez çalışmasında katılım ve konvansiyonel bankacılığın beraber bulunduğu ülkelerin ekonomik büyüme, ticari açıklık ve bankacılık sektör derinliği arasındaki uzun ve kısa dönemli ilişkinin panel veri analiziyle incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, çalışmada ekonomik büyüme, ticari açıklık ve bankacılık sektör derinliği arasındaki ilişki katılım bankacılığı ile konvansiyonel bankacılığının beraber bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki toplam on yedi ülke ele alınarak incelenmiştir. Verilerin ulaşılabilirliği ve katılım bankacılığının gelişiminin hızlandığı dönemler göz önünde bulundurularak 1990-2016 dönemi verileriyle çalışma yürütülmüştür. Ekonometrik analizler sonucunda, ülkeler arasında yatay kesit bağımlılığı olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca, yapılan birinci ve ikinci nesil birim kök testleri sonucunda serilerin durağan olmadığına ulaşılmıştır. Seriler durağan olmadığından serilere Westerlund (2007) eşbütünleşme analizi yapılmış ve seriler arasında eşbütünleşme olduğuna ulaşılmıştır. Ardından, uzun ve kısa dönem katsayılarını ve ilişkileri belirlemek için modeller panel ARDL modeli şeklinde yazılarak üç tahminci ile tahmin edilmiştir. Sonuçlar bankacılık sektörünün az gelişmişliğinin uzun dönemli ekonomik büyüme için olumsuz sonuçlara yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, ampirik sonuçlar literatürdeki genel eğilim olan büyüme-açıklık ilişkisinin olumlu etkisini teyit etmekte ve model spesifikasyonuna göre değişmeyen benzer kanıtlar sunmaktadır. Özetlemek gerekirse, bankacılık sektörü derinliği değişkenleri ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantıya yönelik elde edilen bulgular, bankacılık sektörünün uzun vadeli ekonomik büyümeyi genel olarak bu ülkeler grubunda teşvik ettiğidir. Bu nedenle bu ülkelerde, daha rekabetçi, verimli ve istikrarlı bir bankacılık sektörünün, bankacılık sektörünün derinlemesini teşvik ederek ekonomik büyümeyi daha da arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the long and short term relationship between economic growth, trade openness and banking sector depth with panel data analysis in the countries where participation and conventional banking co-exist. In this context, the relationship between economic growth, trade openness and banking sector depth is examined using seventeen countries data in the Islamic Cooperation Organization, which includes both the participation and conventional banking. Time interval is determined as 1990-2016 period by considering accessibility of data and the accelaration participation banking development. As a result of econometric analysis, there is cross-sectional dependence between countries. Also, according to first and second generation unit root tests, series are not stationary. Since the series are not stationary, Westerlund (2007) cointegration analysis is performed to the series and it is determined that the series are cointegrated. Then, the models are estimated with three estimators by writing the panel as panel ARDL model to determine the long-term and short-term coefficients and relations. Results show that underdevelopment of banking sector has negative consequences for long-term economic growth. Also, the empirical results confirm the literature that positive effect of growth-openness relationship and provide similar evidence that does not change according to the model specification. In short, the findings of the link between the banking sector depth variables and economic growth are that the banking sector generally encourages long-term economic growth in these group of countries. For this reason, it can be stated that in these countries, a more competitive, efficient and stable banking sector may be able to increase the economic growth by encouraging deepening of the banking sector.