Turizmde marina işletmeciliğinin yeri önemi ve bir marina projesi
The Place and magnitude of marina management in tourism and a marina feasibility project
- Tez No: 72881
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Turizmde Marina işletmeciliğinin Yeri, Önemi ve Bir Marina Projesi adlı çalışmada, yat turizmi ve marina işletmeciliği makro boyutta incelenmiştir. Ayrıca, Akdeniz'deki marinaların kapasiteleri ve sundukları hizmetler incelenerek yat turizminde ileri olan ülkelerdeki yatırım olanakları ve koşullan irdelenmiş, ortaya çıkan veriler doğrultusunda bir yat limanı yatırım projesi oluşturulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, yat turizmi ile ilgili kavramlara yer verilmiş, tarihçesi ve gelişimi anlatılarak dünyada ve Türkiye'deki durumu incelenmiştir. Akdeniz ülkeleri ve Türkiye'deki marinaların bağlama kapasiteleri ve sundukları hizmetler ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de yat turizmi ve marina işletmeciliği arz - talep açısından incelenmiş, bu incelemeler istatistik! verilerle desteklenmiş, bunun yanısıra Türkiye'de yat turizminde ve onun altyapısını oluşturan marina işletmeciliğinde varolan sorunlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, bir marina projesinin fizibilite çalışması yapılmıştır. Devlete ait olan ve özelleştirme yolu ile devredilen kurulu bir yat limanının, gerçekte kullanılan değerler ve önceki yıllara ait istatistikler baz alınarak, fiyat ve işletme etüdleri ile ekonomik koşulları belirlenmiştir. Bu denli büyük bir yatırıma girilebilmesi için olması gereken kredibilitenin varlığı varsayımından yola çıkılarak: projenin piyasada bulunabilecek oranlarda % 100 dış kaynaklı uzun vadeli döviz kredisi ile finanse edileceği öngörülmüştür. Projenin tamamının kredi ile gerçekleştirilmesi, özkaynakların alternatif maliyetinin uzun vadeli dış kaynaklı döviz kredisi maliyeti ile aynı olması esasına dayandırılmıştır. Son olarak, genel bir değerlendirilme yapılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study of The Place and Magnitude of Marina Management in Tourism and a Marina Feasibility Project“, yacht tourism and marina management has been examined at a macro level. In addition, the capacity and service rendered of the marinas in the Mediterranean Region has been explored and the investment possibilities and the conditions of the developed countries have been searched to give a sight to the investment project of a yacht harbour. Then, the general points of the feasibility report have been put forth to be referred to by the ”marina investment and management study in question. In the first part, general concepts of yacht tourism have been explained, the history and the development of such has been looked into in order to draw the picture of yacht tourism in Turkey and in the world. The tables of capacity and service of the marinas in the Mediterranean countries and Turkey have been given. In the second part, the supply-demand of yacht tourism and marina management has been studied and been supported by statistical data. Also, the problems of yacht tourism and marina management in Turkey have been pointed out. In the third part, feasibility has been worked on for a marina project. The prices, the management studies and economic conditions of a yacht harbour, which is subject to privatization have been studied based upon the real values and the historical statistics. Due to the assumption of the existence of the credibility, which is required for a project of such great size, the project has been thought to be financed by 100% foreign long-term credit at market price. The assumption of the finance of the project 100% through credit has been rationalised by the notion that the alternative cost of the equity would be just about the same. Finally, a general evaluation has been made and suggestions concerning the sector have been indicated. n