Otomatize ve bifazik kan kültür metodlarının değerlendirmesi
Evaluation of automated and biphasic blood culture methods
- Tez No: 728843
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya çapında görülebilen kan dolaşımı enfeksiyonu yüksek mortalite oranıyla önemli bir halk sağlığı problemidir. Hızlı ve doğru patojen teşhisi, hastaların bakımını kesin olarak iyileştirmektedir. Son yirmi yılda, kan kültürü sistemleri performanslarında büyük gelişmeler sağlanmıştır. Çalışmada, laboratuvarımızda farklı zamanlarda çalışılan otomatize ve bifazik kan kültür sistemlerinin performansları karşılaştırılmıştır. Ocak 2020 ve 15 Şubat 2021 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Mikrobiyoloji Laboratuvarında tüm kliniklerden gönderilen otomotize ve bifazik kan kültür sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ocak - Haziran 2020 tarihleri arasında (6 ay) kan kültürleri bifazik yöntemle bifazik olarak çalışılmıştır. Temmuz 2020 - Şubat 2021 tarihleri arasında (7,5 ay) ise otomotize kan kültür yöntemi ile çalışılmıştır. Otomatize sistemle 1044 hastadan 2712 adet kan kültür şişesi alınırken bu örneklerin 553'ünde (%20,4) pozitiflik saptanmıştır. Bifazik sistemle ise 847 hastadan 1919 adet kan kültür şişesi alınırken bu örneklerin 354'ünde (%18,4) pozitiflik saptanmıştır. Otomatize ve bifazik sistemle ortalama tanılama süreleri sırasıyla 4,9±2,3 gün ve 6,5±2,5 olarak tespit edilmiştir. Gruplar arasında minimum tanılama süresi açısından görülen fark istatistiksel açıdan anlamlıdır (Otomatize sistem için 0,9 ve bifazik sistem için 1,3). Sonuç olarak; otomatize kan kültürü sistemi bifazik kültür sistemine oranla daha güvenilir, pozitiflik saptama süresi ve pozitiflik oranları açısından daha avantajlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Blood stream infection, which can be seen worldwide, is an important public health problem with a high mortality rate. Rapid and accurate pathogen diagnosis definitively improves patients care. In the last two decades, great improvements have been made in the performance of blood culture systems. In the study, the performances of automated and biphasic blood culture systems, which were studied at different times in our laboratory, were compared. Automated and biphasic blood culture results sent from all clinics in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Microbiology Laboratory between January 2020 and February 15, 2021 were evaluated retrospectively. Between January and June 2020 (6 months), blood cultures were studied biphasically with the biphasic method. Between July 2020 and February 2021 (7.5 months) the automated blood culture method was used. While 2712 blood culture bottles were taken from 1044 patients with an automated system, positivity was found in 553 (20.4%) of these samples. With the biphasic system, 1919 blood culture bottles were obtained from 847 patients, and positivity was found in 354 (18.4%) of these samples. Mean diagnosis times with automated and biphasic systems were 4.9±2.3 days and 6.5±2.5, respectively. The difference between the groups in terms of minimum diagnosis time was statistically significant (0.9 for the automated system and 1.3 for the biphasic system). As a result; The automated blood culture system was found to be more reliable and more advantageous in terms of positivity detection time and positivity rates compared to the biphasic culture system.