Adli bilimler açısından çocukların cinsel istismara uğrama nedenleri ve önleyici tedbirler
Reasons for children's sexual abuse and preventive measures in terms of forensic science
  1. Tez No: 728889
  2. Yazar: NURHAYAT MANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocuklara uygulanan ihmal ve istismar günümüzde de devam eden önemli bir sosyal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir yetişkinin cinsel istek ve arzularını karşılamak amacıyla çocuğu ikna ederek ya da zorla çocuğu kullanmış olması cinsel istismardır. Çocukluk travmalarına sebep olan ihmal ve istismar adli tıp ile ilişkili olup adli bilimler açısından ele alınarak yakından incelenmesi gereken önemli bir olgudur. Adli bilimlerin bu konudaki görüntü analizleri, kimliklendirme, kulak, yüz, parmak izi vb. gibi birçok çalışması ile çocuk istismarı konusunu ele alan dosyalardaki çözümlemeler de artmıştır. İstismar günümüzde de sık rastlanan ancak çoğunlukla gizli tutulan bir olaydır. Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, istismara uğramış ya da ihmal edilmiş çocukları korumaya yönelik kapsamlı çalışmalar yapmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda kurum içerisinde gerekli önlemler alınarak çocuğun güvenliği sağlanmaktadır. Koruma ve bakım altına alınan istismara uğramış çocuğun can güvenliği tehlikesi var ise kaldığı kuruluş gizli tutulmaktadır. Kurumda kalan çocuğun ebeveynleri ile iletişimleri belirli gün ve saatler aralığında personel refakatinde sağlanmaktadır. Ensest vakalarında ise çocuk, istismarcı ile bir araya getirilmeyerek psikolojik travmalardan uzak tutulmaya çalışılmaktadır. Eğer çocuk, ebeveyni ile güvende ise aile yanında bazı tedbir kararları ile desteklenmektedir. Yapılan bu uygulamalar çocukları korumaya yönelik çalışmalardır. Son yıllarda Türkiye'de çocuk istismarı sayısı artmakta olup çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı adli bilimler açısından çocuk istismarının önemini, türlerini, risk faktörlerini ve hukuksal zeminini bir bütün olarak değerlendirmektir. Öte yandan tez çalışmasının bir diğer amacı; istismara maruz kalmış çocuklara ne gibi koruyucu ve önleyici tedbir çalışmalarının uygulandığının, ulusal ve literatür taramalarında nelere değinildiğinin, eksik kalan yönlerinin neler olduğunun araştırılmasıdır. Araştırılan kaynakların çoğu istismarın tek boyutunun ele alındığını, istismarın öncesi ya da sonrasına değinildiğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması ile istismar öncesi faktörler, istismar anı, zanlı tanımlama ve istismar sonrası yapılan çocuk yararı çalışmalar bir bütün olarak, adli bilimlerle ilişkilendirilerek ele alınmaktadır. Çalışmamızın da istismar vakalarının aydınlatılmasında ve istismarın önlenmesinde büyük öneme sahip olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Neglect and abuse of children are an important social problem that continues today. It is sexual abuse that an adult has used the child by persuading or forcibly to satisfy their sexual desires and desires. Neglect and abuse that cause childhood traumas are associated with forensic medicine and are an important phenomenon that needs to be examined closely from the point of view of Forensic Science. Image analysis of Forensic Sciences on this subject, identification, ear, face, fingerprint, etc. with his many works, the analysis of files addressing the issue of child abuse has increased. Abuse is also common today, but often kept secret. In our country, the Ministry of family, labour and Social Services carries out extensive work to protect abused or neglected children. In these studies, the safety of the child is ensured by taking the necessary measures within the institution. If there is a danger to the safety of the abused child who is protected and cared for, the organization in which he stays is kept secret. Communication with the parents of the child remaining in the institution is provided by staff during certain days and hours December. In cases of incest, the child is not brought together with the abuser and is tried to keep away from psychological trauma decisively. If the child is safe with his or her parent, the child is supported by some precautionary decisions in the homestay. These practices are aimed at protecting children. In recent years, the number of child abuse in Turkey has been increasing and studies have been insufficient. The aim of this thesis is to evaluate the importance, types, risk factors and legal basis of child abuse in terms of Forensic Sciences as a whole. It is an investigation of what is missing aspects of what is mentioned in national and literature surveys in which protective and preventive measures are applied to children who have been subjected to abuse. Most of the sources investigated reveal that the only dimension of abuse is addressed, touching either before or after the abuse. This thesis combines pre-abuse factors, moment of abuse, suspect identification and post-abuse child benefit studies with forensic science as a whole. We believe that disclosure of Buddha abuse cases and Prevention of abuse will also be of great importance.