Kore Savaşı ve sonrası süreçte (1950-1958) Türk Tugayı ve tabur imamlarının Korelilerin İslam anlayışına etkisi
The effect of Turkish Brigade and battalion imams during and after the Korean War (1950-1958) on Korean perception of Islam
  1. Tez No: 728892
  2. Yazar: SEVDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAOKI YAMAMOTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Geçmişten günümüze Kore'de İslamiyet'in tarihi incelendiğinde erken dönemlerde gerçekleşen temaslara rağmen Kore'de İslam dininin Kore Savaşı'na kadar kalıcı bir varlık gösteremediği anlaşılmaktadır. 20.yüzyıla kadarki süreçte, gerçek bir Koreli Müslüman topluluk oluşmadığı için Kore'de İslam dininin yayıldığı asıl olay, Kore Savaşı olarak kabul edilmektedir. Kore Savaşı ve sonrası süreçte, Türk tugayı ve beraberindeki tabur imamlarının Koreli toplum üzerindeki etkisi neticesinde İslam dini Koreliler arasında yayılmıştır. Bu bağlamda, çalışma, modern Kore Cumhuriyeti'nde (Güney Kore) İslamiyet'in ve Koreli Müslüman varlığının yeniden vuku bulmasında Türk tugayı ve Türk tugay imamlarının etkisini ortaya koymaktadır. Tez, bu amaçla Kore Savaşı ve sonrası süreçte Kore'de görev yapan Türk tabur imamlarının Kore'deki İslam algısına etkisini, Türk askeri kültürü ve Türk tabur imamlarının İslami faaliyetlerinin arka planı üzerinden tahlil edecektir. Kore'de gerçekleştirdikleri çalışmalarla öne çıkan üç tabur imamının hayatı ve faaliyetlerine odaklanarak Kore Türk Tugayı'nın Kore'deki İslamiyet için sundukları katkılar irdelenecektir. Bu incelemeler, Güney Kore'de ve Türkiye'deki kütüphanelerde ilgili kaynaklar göz önünde bulundurularak verilmiş olup tez çalışması resmi ve kişisel arşivler üzerinden zenginleştirilmiştir. Araştırmaya, bu imamlarla birebir görüşen şahıslar ve aile bireyleriyle gerçekleştirilen mülakatlar üzerinden ışık tutulmuştur. Çalışmada, Kore Türk tabur imamlarının tutumlarını diğer din adamlarından ayıran özellikler ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda, Kore'ye askeri yardım amaçlı gelen Türklerin gösterdikleri insani davranışlar ve ahlaki motiflerin Korelilerin İslam dinine olan ilgilerinin ana etkeni olduğu tespit edilmiştir. Türk tugayı imamlarının yaptıkları katkının arka planında Türk askeri kültürü ve Türk tabur imamlarının dini neşretme hususundaki hassas tavırlarının etkili olduğu anlaşılmıştır. Tez çalışmasında, ilk kez gün yüzüne çıkarılacak resmi ve kişisel arşiv belgeleri sayesinde, Türk askerleri ve tabur imamlarının, Kore'de İslam için sundukları katkıyı daha yakından okumak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
When the history of Islam in Korea from the past to the present is examined, it is understood that despite the early contacts, the religion of Islam in Korea did not have a permanent presence until the Korean War. Since there was no real Korean Muslim community in Korea until the 20th century, the main event in which the religion of Islam spread in Korea is accepted as the Korean War. During and after the Korean War, Islam spread among Koreans as a result of the influence of Turkish brigade and battalion imams on Korean society. This study reveals the influence of Turkish brigade and brigade imams in the reappearance of Islam in the modern Republic of Korea (South Korea). The thesis analyzes the impact of Turkish brigade and battalion imams on the perception of Islam in Korea, through the studies of Turkish military culture and battalion imams. The study focused on the life and activities of the three battalion imams who came to the fore in this process. The analyses draw on the relevant sources from South Korean and Turkish libraries and have been enriched through official and personal archives. Furthermore, in depth interviews have been conducted with individuals who met those imams in person including their family members. The characteristics that distinguished the attitudes of Korean Turkish battalion imams from other clergy have been revealed. The humanitarian behavior and moral motives of the Turks who came to Korea for military aid have been identified as the main factors behind Korean interest in Islam. In the background of this effect, Turkish military culture and the work of Turkish battalion imams have been analyzed. The thesis brings some official and personal archive documents to light for the first time.