Astım ve IL-17 gen polimorfizmi ilişkisi
Relation of asthma and IL-17 gene polymorphism
- Tez No: 728891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY GÜLEÇ CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Astım sık görülen hava yollarının kronik obstrüktif inflamatuvar bir hastalığıdır. Türk popülasyonunda astım ile IL-17F geni 7488T>C (rs763780), IL-17A geni -197G>A (rs2275913) ve IL-17A geni -737C>T (rs8193036) polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 65 hasta ve 62 kontrol grubu olmak üzere toplam 127 kişiden alınan periferik kan örnekleri IL-17F geni 7488T>C, IL-17A geni –197G>A ve IL-17A geni –737C>T polimorfizmleri için yeni nesil dizileme yöntemiyle analiz edilmiştir. IL-17A geni –197G>A ve IL-17A geni –737C>T polimorfizmleri ile astım hastalığı gelişme riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. IL-17F geni 7488T>C polimorfik bölgesinde C aleline sahip bireylerde hasta olma riskinin T aleline sahip bireylerden 2.9 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. GTT haplotip taşıyıcıları ile karşılaştırıldığında ATT ve GCT haplotip taşıyıcılarının hastalık riskini arttırdığı gösterilmiştir. Sonuç olarak IL-17F geni 7488T>C polimorfizmi Türk popülasyonunda astım ile ilişkili bulunmuştur. IL-17 geni astım duyarlılığını tahmin etmede ve astım tedavisinde potansiyel bir aday gen olarak daha fazla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic obstructive inflammatory disease of the airways. We aimed to investigate the relationship between asthma and polymorphisms of IL-17F gene 7488T>C (rs763780), IL-17A gene -197G>A (rs2275913) and IL-17A gene -737C>T (rs8193036) in Turkish population. In our study, peripheral blood samples obtained from a total of 127 people, 65 patients and 62 control groups, were used for new polymorphisms of IL-17F gene 7488T>C, IL-17A gene -197G>A and IL-17A gene -737C>T. It was analyzed by next generation sequencing method. There was no statistically significant relationship between IL-17A gene -197G>A and IL-17A gene -737C>T polymorphisms and the risk of developing asthma disease. It was found that individuals with the IL-17F gene 7488T>C polymorphism C allele had a 2.9-fold higher risk of getting sick than individuals with the T allele. ATT and GCT haplotype carriers have been shown to increase disease risk compared to GTT haplotype carriers. As a result, IL-17F gene 7488T> C polymorphism was found to be associated with asthma in the Turkish population. The IL-17 gene should be further investigated in predicting asthma sensitivity and as a potential candidate gene in the treatment of asthma.