Sub-imperialism and the Middle East: Saudi Arabia's regional policy in the post-Cold War period
Alt-emperyalizm ve Orta Doğu: Soğuk Savaş sonrası Suudi Arabistan'ın bölgesel politikası
  1. Tez No: 728925
  2. Yazar: MERT EMİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SUNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Alt emperyalizm teorisi merkez kapitalist devletlere bağlı ve onlar tarafından domine edilmelerine rağmen göreceli olarak bağımsız politikalarla sermayelerini sınırlarının dışına ihraç edebilen bağımlı kapitalist ülkeler grubuna atıfta bulunur. Suudi Arabistan'ın tüccar sınıflarının desteğine sahip güçlü devlet yapısı, yabancı işçilere uyguladığı aşırı sömürü, ABD ve diğer gelişmiş devletlerle olan“muhalif müttefikliği”ve Suudi etkisini Orta Doğu bölgesine yaymak için sarfettiği üstün çaba faktörleri Suudi Arabistan'ın temel özelliklerinin alt emperyalizm teorisiyle uyuştuğunu göstermektedir. Bu sebeple bu tez Suudi Arabistan'ın Orta Doğu'daki dış politikasını analiz etmek için alt emperyalizm konusunu inceleyecektir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte genel olarak küresel kapitalizmin ve bölgesel olarak Ortadoğu'nun yapısının köklü değişikliklere uğradığı göz önüne alındığında, bu tez özellikle Soğuk Savaş Sonrası döneme odaklanmaktadır. Suudi Arabistan'ın Körfez Savaşı, Irak ve Afganistan'ın ABD tarafından işgali, Arap Baharı ve Yemen İç Savaşı sırasındaki eylemleri kadar Suudi şirketlerinin etkisini Suudi ve Körfez bölgesinin ötesine yayma çabaları Suudi Arabistan'ın Orta Doğu'ya egemen olan ABD hegemonyasının yardımıyla Soğuk Savaş sonrası dönemde etki alanlarının kapsamını ve boyutunu genişletme isteğini göstermektedir. Saudi Arabistan'ın uluslararası politikada hem genişlemeci hem de merkez kapitalist ülkelerle uyumlu tutumunun alt-emperyalizm teorisinin devlet davranışları hakkındaki açıklamalarıyla daha yakından incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The sub-imperialism theory refers to the policies of a group of dependent capitalist states which are capable of exporting their capital outside of their borders with their relatively independent policy despite of their strong dependence to and domination by core capitalist states. The strong state structure with the support of the merchant class, super-exploitation of migrant workers,“antagonistic alliance”with USA and other developed states, and the intense motivation to expand Saudi influence in the Middle East are all evidences of a state model compatible with the essential features of sub-imperialism theory. Therefore, this thesis scrutinizes the concept of sub-imperialism in order to analyze Saudi Arabia's foreign policy in the Middle East. Regarding that the structure of global capitalism in general and the Middle East as a region in particuar have been subjected to radical changes with the demise of Soviet Union, this thesis specifically concentrates on the Post-Cold War Period. The Saudi actions during the Gulf War, the U.S. invasion of Iraq and Afghanistan, the Arab Spring and the Yemeni Civil War as well as the efforts to expand the influence of Saudi conglomerates beyond Saudi and Gulf region reveals a Saudi willingness to expand its sphere of influence more intensely after the end of the Cold War with the help of U.S. unipolarity dominating the Middle East region. Both the expansionist and cooperative attitudes of Saudi Arabia in international politics need to be explained more closely with the sub-imperialism theory's explanations about state behaviour.