Design and implementation of a smart parking system with multi-levels of safety based on IoT technology
  1. Tez No: 728931
  2. Yazar: USAMA ALSIGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada üç ana bölümden oluşan bir akıllı park sistemi önerdik; ilk kısım, RFID teknolojisine dayalı bir güvenlik alt sistemine sahip akıllı garaj kapısıdır. İkinci kısım, Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) dayalı akıllı otoparktır. Önerilen sistemin üçüncü kısmı, MQ-05 temel alınarak oluşturulan garaj güvenlik alt sistemi, sıcaklık sensörü ve yangınları algılamak için alev sensörüdür. Yangın algılama ve gaz kaçağı tespiti durumunda, garaj yöneticisine özel bir uyarı SMS'i gönderilecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, we proposed a smart parking system comprised of three principal parts; the first part is the smart garage gate with a security subsystem based on RFID technology. The second part is the smart car parking based on the Internet of Things (IoT). The third part of the proposed system is the garage safety subsystem which is made up based on the MQ-05, a temperature sensor, and a flame sensor to detect fires. In the case of fire detection and gas leak detection, a special caution SMS will be sent to the garage manager.