Önleyici erken müdahale politikaların oluşturulmasında çocuğa yönelik şiddet olgusu
Violence against children in the formation of preventive early intervention policies
  1. Tez No: 728936
  2. Yazar: MELEK YALÇIN AYZİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toplumların sosyal yapısının bugünü ve yarını olan çocukların ruh ve beden sağlığının korunması gerektiği herkesin kabul ettiği bir gerçek olsa da her toplumda hala kendi hakkını savunamayan, güçsüz ve korumasız birçok çocuk; ebeveynler, bakıcılar, akranlar veya yabancılar tarafından şiddete maruz bırakılmaktadır. Bu çalışmada; çocuğa yönelik şiddetin tanımı, nedenleri, türleri ve sonuçlarını ele alarak dünyada çocuğa yönelik şiddetin genel görünümünü ortaya koymak, çocuğa şiddet ile mücadelede mevcut çalışma ve projelerin incelenerek erken müdahale ve önleyici politika önerileri sunmak amaçlanmaktadır. Amaç doğrultusunda araştırma konusu ile ilgili değişkenlerin değerlendirildiği kitap, makale, tez, konferans bildirisi, tarihli kayıt ve rapor gibi eserlerden araştırmaya katkı sağlayacak bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgilerden hareketle birinci bölümde araştırmanın amacı ve önemi, ikinci bölünde şiddetin, çocuğa şiddetin tanım ve nitelikleri, dünyada çocuğa yönelik şiddetin genel görünümü, şiddet hakkında yapılan ulusal ve uluslararası düzenlemeler, faaliyetler hakkında bilgi sunulmuştur. Sonuç bölümünde elde edilen veriler hakkında değerledirme yapılmıştır. Araştırma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları çocukların cinsel istismarı ve sömürüsünün birçok ülkede bir öncelik haline geldiğini göstermiştir. Genel sonuçlar dünyada çocuklar açısından en güvenilir görülen ülkenin İngiltere, en güvensiz ülkenin ise Pakistan olduğunu; Asya ülkeleri içerisinde en güvensiz ülkenin Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti olduğunu, çocuklar açısından daha güvenli çevre sunan ülkenin İsveç olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi adına gerekli hukuki düzenlemelerin ve eğitim faaliyetlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu konuda çalışmamızın gelecek çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is a fact that everyone accepts that the mental and physical health of children, who are the present and future of the social structure of societies, should be protected, there are still many weak and unprotected children who cannot defend their rights in every society; are exposed to violence by parents, caregivers, peers or strangers. In this study; It is aimed to present the general view of violence against children in the world by addressing the definition, causes, types and consequences of violence against children, and to present early intervention and preventive policy recommendations by examining existing studies and projects in combating violence against children. In line with the purpose, information that will contribute to the research has been obtained from works such as books, articles, thesis, conference papers, dated records and reports, in which the variables related to the research subject are evaluated. Based on this information, in the first part, the purpose and importance of the research, in the second part, the definition and characteristics of violence, violence against children, the general view of violence against children in the world, national and international regulations about violence and activities are presented. In the conclusion part, an evaluation was made about the data obtained. The research was carried out using the scanning model. The results of the research showed that the sexual abuse and exploitation of children has become a priority in many countries. The general results show that England is the most safe country for children in the world, and Pakistan is the most unsafe country; It has been revealed that the most unsafe country among Asian countries is the People's Democratic Republic of Laos, and Sweden is the country that offers a safer environment for children. In this context, it is of great importance to make the necessary legal arrangements and educational activities in order to prevent violence against children. It is thought that our study on this subject will shed light on future studies.