Kadınlarda sosyal medya bağımlılığının dürtüsellik ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and impulsivity and difficulty in emotion regulation in women
- Tez No: 728963
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, kadınlarda sosyal medya bağımlılığının dürtüsellik ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.“10 050”kişiden oluşan bir örneklemde çalışılmıştır. Sosyodemografik bilgi formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS-16) kullanılmıştır. Araştırmanın yöntemleri olarak tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Kadınlarda sosyal medya bağımlılığı yaşa göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır (F(3, 498.8): 399.2, p≤0.001). Daha genç kadınlarda sosyal medya bağımlılığının anlamlı olarak daha yüksektir. Medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre sosyal medya bağımlılığının anlamlı olarak farklılaşması, yaş değişkenine göre farklılaşması ile tutarlılık göstermektedir. Salgın sonrası dönemde kadınların önemli bir çoğunluğunun (64.9%) sosyal medya kullanımları artmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki incelendiğinde, duygu düzenleme güçlüğünün tüm alt boyutları ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır (r: 0.364, p≤0.001). Dürtüsellik ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki incelendiğinde ise, dürtüsellik ve alt boyutlarından motor dürtüsellik ve dikkat dürtüselliği ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır (r: 0.319, p≤0.001). Ancak sosyal medya bağımlılığı ile dürtüselliğin planlama yetersizliği alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır (r: -0.129, p≤0.001). Elde edilen bulgular literatüre göre tartışılmıştır. Sonuç olarak, kadınlarda sosyal medya bağımlılığının dürtüsellik ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisi, yeni araştırmalar ve klinik çalışmalar açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research, to examine the relationships between social media addiction and impulsivity and difficulty in emotion regulation in women was aimed. It was studied in the sample that consist of“10 050”individuals. Sociodemographic information form, Bergen Social Media Addiction Scale, Barratt Impulsivity Scale, Difficulty in Emotion Regulation Scale (DERS-16) was used. As methods of the research one way ANOVA and correlation was used. Social media addiction differs by age in women (F(3, 498.8): 399.2, p≤0.001). Social media addiction is significantly higher in younger women. The significantly differentiation in social media addiction by marital status and educational status is consistent with the differentiation by age. A significant majority of women (64.9%) have increased their use of social media in post pandemic period. When the relationship between social media addiction and difficulty in emotion regulation examined, there is a positively significant relationship between social media addiction and all dimensions of difficulty in emotion regulation. When the relationship between social media addiction and impulsivity examined, there is a significant relationship between social media addiction and impulsivity and impulsivity's dimensions which are motor impulsivity and attention impulsivity. There is a negatively significant relationship between social media addiction and lack of planning, one of the dimensions of impulsivity. The obtained findings discussed according to the literature. As a result, the relationships between social media addiction and impulsivity and difficulty in emotion regulation in female is important in terms of new researchs and clinical studies.