Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and impulsivity in young adults
  1. Tez No: 728964
  2. Yazar: GÜLRU KATRE İZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma genç yetişkinlerin dürtüselliğinin sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini bulmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma için Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Covid-19 salgını sonrası yapılması ve geniş bir örneklem ile çalışılmış olmasından dolayı alana katkı sağlayacağı düşünülmüştür. TURBAHAR COVID-19 projesi kapsamında veriler Aralık 2020 itibariyle toplanmaya başlanmış olup Şubat 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Çalışmaya 7612 kişi (%30.7'si erkek ve %69.3'ü kadın olmak üzere) gönüllük esasıyla katılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik arasında ilişki vardır (r: 0.262, p≤0.001). Kadın genç yetişkinlerin sosyal medya bağımlılık puanı erkeklere göre daha yüksektir (t(5521): -12.539, p≤0.001). Erkek genç yetişkinlerin de kadınlara göre dürtüsellik puanı daha yüksektir (t(5521): 3.014, p≤0.001). Evli genç yetişkinlerin dürtüsellik puanı düşüktür. Bekar genç yetişkinlerin sosyal medya bağımlılığı skoru yüksektir. Çalışmayan genç yetişkinlerin çalışanlara göre sosyal medya bağımlılık puanı daha yüksektir. Sigara içen gençlerin sosyal medya bağımlılığı puanı daha düşüktür. Sigara içen gençlerin dürtüsellik puanı daha yüksektir. İlkokul ve öncesi eğitim düzeyindeki gençlerin dürtüsellik skoru daha yüksektir. Eğitim düzeylerine bakıldığında ortaokul düzeyinde keskin bir düşüş olmakla birlikte eğitim düzeyi yükseldikçe sosyal medya bağımlılığı puanı azalmıştır. Bulunan bilgiler ışığında genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım süresi azaltılırsa dürtüsellik düzeylerinde de azalma olabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between young adults' impulsivity and social media addiction. For this research, Bergen Social Media Addiction Scale and Barratt Impulsivity Scale Short Form were utilized. Therefore, it was made after the epidemic of Covid-19 and had a large sample, it was considered that it would be beneficial for literature. The data had been begun to be collected in December 2020 and was completed in February 2021 within the scope of TURBAHAR COVID-19 project. 7612 people (30.7% were men and 69.3% were women) were participated to the project on a voluntary basis. According to the results of analysis, there was a relationship between social media addiction and impulsivity in young adults (r: 0.262, p≤0.001). Young women had higher social media addiction score than young men (t(5521): -12.539, p≤0.001). Young men had higher impulsivity score than young women (t(5521): 3.014, p≤0.001). Married young adults had low scores on impulsivity. Single young adults had high score on social media addiction. Unemployed young people had higher social media addiction scores than employed young people. Young people who are smoking had low score on social media addiction. Young adults who are smoking had high impulsivity score. Young people who are before and at the primary school level had high impulsivity scores. When educational levels were examined, along with there was a sharp decline in the secondary school level, social media addiction score decreased as the level of education increased. In the light of the information found, if young adults' use of social media is reduced, their impulsivity level may also decrease.