Dil ilişkileri bağlamında Halaçça
Khalaj within the context of language contact
- Tez No: 728962
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 211
Özet
Halaçça, birçok dilsel özelliğiyle karşılaştırmalı-tarihsel-dilbilimsel Türkoloji ve Altay dilleri kuramı açısından büyük bir önem taşır. Günümüzde irili ufaklı birçok köyde, çok az sayıda nüfus tarafından konuşulan bu dilin geleceği hakkında olumlu değerlendirmeler yapılmamaktadır. Yakın zamana kadar Halacistan kırsalında geniş işlev alanına sahip olan Halaçça, geçen yüzyıldaki büyük toplumsal değişimler nedeniyle işlev kaybına uğramıştır. Günümüzde dillerinin işlev alanının dar olması nedeniyle Halaçların topluluk dışı iletişimlerinde büyük oranda Farsçayı benimsedikleri görülmektedir. Farklı toplumsal dinamikler nedeniyle Halaç köylerindeki dilsel görünüm çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle bu çalışmada Halaç nüfusunun görece fazla olduğu Telhab köyü üzerinde durulacaktır. Alandan elde edilen veriler sosyal ve yapısal özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir. Farçanın Telhab Halaççası üzerindeki etkisi, Lars Johanson'un kod kopyalama modeline göre ele alınacaktır. Dil edinimi sürecindeki yetersizlikler ve Farsçadan yapılan kopyalamalar nedeniyle Telhab Halaççasının işlevsel ve yapısal daralma sürecinin çok ileri bir aşamasında olduğuna işaret edilecektir.
Özet (Çeviri)
Khalaj, with its numerous linguistic characteristics, has a tremendous significance for comparative-historical-linguistic Turcology and the Theory of Altaic Languages. The future of this language, spoken in villages by a very small portion of the population, is not promising. Khalaj, which served an influential function in the Khalejestan area until recently, has lost this functionality due to radical social changes in the last century. Today, the Khalajs speak Persian outside their communities to a great extent due to the fact that their own language has lost its functionality. There is a variety in terms of the way the language is spoken due to various social dynamics. Therefore, this study will focus on the Talkhab village, which has a larger concentration of the Khalajs population. Field findings will be analyzed by taking the social and structural features into consideration. The impact of Persian over the Khalaj of Talkhab will be analyzed according to Lars Johanson's code copying model. Through this analysis, it will be ultimately indicated that the linguistic and structural reduction process of the Khalaj of Talkhab is at a highly critical threshold due to problems in language acquisition and copies from Persian.